Δύσκολη νίκη για το Μεξικό

Στους έξι βαθμούς έφτασαν το Μεξικό και ο Παναμάς, ενώ οι Ηνωμένες Πολιτείες έμειναν στο 1-1 με τη Γουατεμάλα κατά τη διάρκεια της δεύτερης αγωνιστικής των προκριματικών του CONCACAF.

Με γκολ του Έκτορ Μορένο στο 82ο λεπτό το Μεξικό κέρδισε με 2-1 το Ελ Σαλβαδόρ στο «Estadio Cuscatlan». Ο Χεσούς Ζαβάλα άνοιξε το σκορ στο 60ό λεπτό, αλλά ο Αλφρέντο Πασέκο ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ. Πάντως οι γηπεδούχοι απώλεσαν πολλές ακόμα ευκαιρίες, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα.

Η Κόστα Ρίκα πέτυχε το σκορ της δεύτερης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ του 2014 με το 4-0 επί της Γουιάνα. Μάλιστα ο Αλβάρο Σαμπόριο της Ρέαλ Σολτ Λέικ σημείωσε χατ τρικ. Το 4-0 διαμορφώθηκε από τον Τζόελ Κάμπελ στο 78ο λεπτό.

Ισοπαλία με 1-1 κατέγραψαν οι Η.Π.Α. στην έδρα της Γουατεμάλα. Ο Κλιντ Ντέμπσεϊ άνοιξε το σκορ στο 40ό λεπτό σε… εχθρική ατμόσφαιρα. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με εκτέλεση φάουλ του Μάρκο Πάπα στο 83ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι του δεύτερου ομίλου, οι Αντίγκουα και Μπαρμπούντα πήραν τον πρώτο βαθμό της ιστορίας τους στη συγκεκριμένη φάση των προκριματικών του CONCACAF για το Μουντιάλ! Συγκεκριμένα έφεραν 0-0 με την Τζαμάικα.

«Λευκή» ισοπαλία καταγράφηκε ανάμεσα στον Καναδά και την Ονδούρα σε αγώνα του τρίτου γκρουπ. Αμφότερες οι εθνικές φάνηκε δυσαρεστημένες από το τελικό αποτέλεσμα. Ειδικά η Ονδούρα έχασε πάλι βαθμολογικό έδαφος, αν και ξεκίνησε σαν φαβορί του ομίλου.

Τέλος ο Παναμάς κέρδισε με 1-0 την Κούβα και κατέλαβε την πρώτη θέση του τρίτου γκρουπ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Νέλσον Μπαραχόνα στο 57ο λεπτό.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής του τρίτου προκριματικού γύρου:

ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Αντίγκουα και Μπαρμπούντα-Τζαμάικα 0-0
Γουατεμάλα-Η.Π.Α. 1-1
Βαθμολογία: Η.Π.Α. 4, Τζαμάικα 4, Γουατεμάλα 1, Αντίγκουα και Μπαρμπούντα 1.

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Γουιάνα-Κόστα Ρίκα 0-4
Ελ Σαλβαδόρ-Μεξικό 1-2
Βαθμολογία: Μεξικό 6, Κόστα Ρίκα 4, Ελ Σαλβαδόρ 1, Γουιάνα 0.

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Καναδάς-Ονδούρα 0-0
Παναμάς-Κούβα 1-0
Βαθμολογία: Παναμάς 6, Καναδάς 4, Ονδούρα 1, Κούβα 0.

Σημείωση: Οι δύο πρώτοι από κάθε γκρουπ προκρίνονται στην τελική εξάδα. Από αυτή οι τρεις πρώτοι εξασφαλίζουν «εισιτήριο» για το Μουντιάλ της Βραζιλίας και ο τέταρτος δίνει διπλούς αγώνες-μπαράζ. Όλες οι φάσεις των ομίλων περιέχουν δύο αγώνες ανάμεσα σε κάθε εθνική.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ