Βιγιαρεάλ-Σάλτσμπουργκ: Αγχώθηκε για 23 λεπτά… (Videos+Photos)

Βιγιαρεάλ-Σάλτσμπουργκ: Καλύτεροι οι Ισπανοί «σφράγισαν» το εισιτήριο για τους «16» με το 2-1 στην έδρα τους!

Το 2-0 για τη Βιγιαρεάλ στην έδρα της Σάλτσμπουργκ, ουσιαστικά είχε κρίνει την πρόκριση. Το «κίτρινο υποβρύχιο» στη ρεβάνς του «Κεράμικα», αγχώθηκε για 23 λεπτά περίπου. Όσο διήρκησε το προβάδισμα των Αυστριακών. Το τελικό 2-1, όμως έδωσε το εισιτήριο στην ομάδα του Ουνάι Έμερι.

Η Σάλτσμπουργκ κατόρθωσε να προηγηθεί εκμεταλλευόμενη ένα μεγάλο λάθος του Ρούλι στο 17’. Οι Αυστριακοί πίεσαν ψηλά, ο τερματοφύλακας της Βιγιαρεάλ έκανε λάθος πάσα και οι φιλοξενούμενοι με μία πάσα έβγαλαν τον Μπερίσα φάτσα με την εστία για να κάνει το 0-1.

Η «απάντηση» των γηπεδούχων ήρθε στο 40ο λεπτό. Η Βιγιαρεάλ βρήκε χώρο, ο Αλκάθερ άνοιξε ωραία στον Χεράρ Μορένο. Αυτός με πολύ ωραία ντρίπλα έκανε τους αντιπάλους (τερματοφύλακα και αμυντικό) να… κουτουλήσουν και με άνεση έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος και λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καπουέ και μετά από εξέταση του VAR αποφασίστηκε πως δεν υπάρχει πέναλτι.

Η επιθετική φιλοσοφία της Σάλτσμπουργκ έφερε ευκαιρίες, αλλά η Βιγιαρεάλ διαχειρίστηκε καλά το ματς ειδικά μετά το γκολ που δέχτηκε. Ο Χεράρ Μορένο έκανε την ανατροπή στο 89' κάνοντας το 2-1 και έδωσε και δεύτερη νίκη στην ομάδα του! Έτσι το «κίτρινο υποβρύχιο» πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Europa League.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)