Γιουνγκ Μπόις-Λεβερκούζεν 4-3: Γλίτωσαν τα χειρότερα οι Γερμανοί (video)

H Λεβερκούζεν βρέθηκε να χάνει 3-0 στο ημίχρονο, ισοφάρισε στο δεύτερο και τελικά γνώρισε την ήττα με 4-3, αλλά ελπίζει να γυρίσει την κατάσταση στη ρεβάνς.

Ήττα αλλά όχι καταστροφή για την Μπάγερ Λεβερκούζεν που αν και βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο ημίχρονο στο «Stadion Wankdorf» από τη Γιούνγκ Μπόις, με ένα ονειρεμένο δεύτερο μέρος, έφερε το ματς στα ίσα φεύγοντας τελικά από τη Βέρνη με την ήττα μόνο με 4-3.

Η Γιούνγκ Μπόις άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 3' με τον Αεμπίτσερ να εκτελεί ένα κόρνερ για τον Φάσναχτ που με ωραίο γυριστό έκανε το 1-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα προσπάθεια του Σιεμπατσέου πέρασε λίγο έξω.

Στο 19' οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Αεμπίτσερ να εκτελεί και πάλι ένα κόρνερ και τον Σιεμπατσέου με ωραία κεφαλιά να κάνει το 2-0. Στο 44' η Γιούνγκ Μπόις βρήκε και τρίτο τέρμα με τον Ελία να εκμεταλλεύεται το λάθος του Ντράγκοβιτς και σε τετ-α-τετ με τον Λομπ, πλάσαρε σωστά για το 3-0.

Στο 49' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Λεβερκούζεν μείωσε με τον Φρίμπονγκ να βγάζει σέντρα και τον Σικ με κεφαλιά να κάνει το 3-1. Στο 52' οι «ασπιρίνες» μείωσαν ακόμα περισσότερο, με τον Ντέμιρμπαϊ να εκτελεί ένα φάουλ για τον Τα που πήρε την κεφαλιά, ο Φον Μπάλμοος απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο Σικ σε κενή εστία, έκανε το 3-2.

Στο 68' η Λεβερκούζεν έφερε το ματς στα ίσα με τον Βιρτζ να βγάζει μαγική μπαλιά για τον Ντιαμπί που σε τετ-α-τετ με τον Φον Μπάλμοος, έκανε υπέροχη λόμπα για το 3-3, ενώ στο 82' σουτ του Ντιαμπί που απέκρουσε ο Φον Μπάλμοος. Στο 89' η Γιούνγκ Μπόις πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Σιεμπατσέου, για το τελικό 4-3.

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ: Φον Μπάλμοος, Χέφτι, Λούστενμπεργκ, Ζέσιγκερ, Λέφορτ (74' Σουλεϊμάνι), Φάσναχτ (80' Γκαουντίνο), Αεμπίτσερ, Λάουπερ (80' Ρίντερ), Ενγκαμαλέου (57' Ούλισες Γκαρσία), Ελία (74' Μαμπιμπί), Σιεμπατσέου
ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λομπ, Φρίμπονγκ, Τα, Ντράγκοβιτς, Σινχράφεν, Ντέμιρμπαϊ, Αμιρί (45' Ταπσόμπα), Γκρέι, Βιρτζ, Σικ, Μπέιλι (65' Ντιαμπί)

Νέα ενισχυμένη προσφορά* δωρεάν χωρίς κατάθεση από το Pamestoixima.gr
Premier League: Ψηφίζουν οι ομάδες για το αν θα διατηρηθεί ή όχι το VAR την επόμενη σεζόν
NBA: Μία νίκη μακριά από τελικούς της Δύσης οι Μάβερικς - Στους τελικούς της Ανατολής οι Σέλτικς
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (16/05) - Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - ΠΑΟΚ