Τα… κατάφερε η Φενέρμπαχτσε!

Στην επόμενη φάση του Europa League προκρίθηκε η Φενέρμπαχτσε του Βίτορ Περέιρα, μετά την ισοπαλία 1-1 με την Σέλτικ και την ισοπαλία με το ίδιο αποτέλεσμα (1-1) του Άγιαξ με την Μόλντε.

Οι Τούρκοι κατάφεραν να πάρουν το «εισιτήριο» για την φάση των «32» της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και θα βρίσκονται στο γκρουπ των ανίσχυρων, ως πιθανοί αντίπαλοι του Ολυμπιακού. Ο Μάρκοβιτς άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό, αλλά στο 75’ ο Κόμονς έφερε το ματς στα ίσια. Πάντως, τα «καναρίνια» έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 67’ με την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ντιέγκο.

Φενέρμπαχτσε: Φαμπιάνο, Καλντιρίμ, Μπρούνο Άλβες, Μπα, Γκονούλ, Τοπάλ, Σόουζα, Ντιέγκο, Ποτούκ, Μάρκοβιτς (83’ Τουφάν), Φερναντάο (86’ Ερκίν).

Σέλτικ: Γκόρντον, Σιμούνοβιτς, Μπογιάτα, Λούστιγκ, Τιέρνεϊ, Μπάιτον, Άρμστρογκ (63’ Φόρεστ), Αλάν (74’ Κόμονς), Γιόχανσεν (74’ Ρόγκιτς), ΜακΓκρέγκορ, Τσίφτσι.

Χαρακίρι… για Άγιαξ!

Οι Ολλανδοί δεν κατάφεραν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή στον 1ο όμιλο, καθώς έμειναν στην ισοπαλία 1-1 με την Μόλντε.

Η ομάδα του Φρανκ Ντε Μπερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 14ο λεπτό με τον Φαν ντε Μπέεκ, αλλά στο 29’ ο Σινχ, με αρκετή δόση τύχης, έφερε το ματς στα ίσια. Στο 90’ οι Ολλανδοί έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Γκουντέι.

Άγιαξ: Σίλεσεν, Φαν Ρίιν, Φέλτμαν, Φίσερ (78’ Σένε), Μίλικ, Κλάασεν, Γιουνές (62’ Ελ Γκαζί), Ρίντεφαλντ, Γκουντέι, Φαν ντε Μπέεκ (64’ Μπαζόερ), Ντίικς.

Μόλντε: Χόρβατ, Γκαμπρίελσεν, Τοϊβίο (19’ Ντ. Χέσταντ), Σινχ, Μοστρέμ (76’ Ε. Χέσταντ), Καμαρά (52’ Γκούλμπραντσεν), Λίνες, Φλο, Χουσεΐν, Ελιουνούσι.

Κέρασε μπύρα τους φιλάθλους για το αντίο του ο Μάρκο Ρόις!
Επεισόδια στα Άνω Λιόσια - Ήρθαν στα χέρια οπαδοί του Ηρακλή και του Πανιωνίου (vid)
Πόλο: Εύκολα στον τελικό ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Τίτλος αφιερωμένος στον Ιβάν Σαββίδη