Από τη Νίτρα στη Νιόν!

Ο ΠΑΟΚ είδε τη Σπαρτάκ να κερδίζει πέναλτι-φάντασμα αλλά ισοφάρισε, άντεξε με παίκτη λιγότερο για 23 λεπτά και είναι στα πλέι-οφ του Europa League χάρη στο τελικό 1-1!

Η ατμόσφαιρα μύριζε… μπαρούτι πριν την έναρξη του αγώνα με οπαδούς του ΠΑΟΚ και της Σπαρτάκ Τρνάβα να συγκρούονται έξω από το γήπεδο στη Νίτρα και τρεις οπαδούς (2 Σλοβάκους, 1 του ΠΑΟΚ) να τραυματίζονται! Σαν να μην έφτανε αυτό ο «Δικέφαλος του Βορρά» είδε τη Σπαρτάκ να κερδίζει πέναλτι που θέτει υποψηφιότητα για το χειρότερο όλων των εποχών αλλά αντέδρασε, ισοφάρισε και έφυγε από τη Σλοβακία με 1-1 και με το εισιτήριο των πλέι-οφ του Europa League!

Οι παίκτες του Ιγκόρ Τούντορ μπήκαν δυνατά στο ματς και πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα έχασαν δυο απίστευτες ευκαιρίες για να «ανοίξουν» το σκορ. Αρχικά ο Μακ πέρασε και τον τερματοφύλακα της Σπαρτάκ αλλά από πολύ πλάγια θέση πλάσαρε άουτ, ενώ στη συνέχεια ο Μακ είδε το σουτ του να σταματάει πάνω στη γραμμή και ο Πέλκας που πήρε το ριμπάουντ πλάσαρε στο κεφάλι του Μυτακίδη!

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Σπαρτάκ ήταν αυτή που «άνοιξε» το σκορ με τον διαιτητή του αγώνα να βλέπει πέναλτι σε βουτιά του Σάμπο! Ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι-φάντασμα το εκτέλεσε κιόλας, κάνοντας το 1-0 για τη Σπαρτάκ στο 35’ και ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ μπήκε στο γήπεδο στο δεύτερο μέρος με στόχο να «καθαρίσει» την πρόκριση και τα κατάφερε με το… καλημέρα καθώς ο Κωνσταντινίδης στο 48ο λεπτό βρέθηκε μόνος στην περιοχή της Σπαρτάκ και με κεφαλιά έκανε το 1-1, «σφραγίζοντας» την πρόκριση του «Δικέφαλου του Βορρά».

Η αποβολή του Σκόνδρα στο 67’ ανάγκασε τον ΠΑΟΚ να προφυλάξει τα μετόπισθεν, με τον Μακ να χάνει απίστευτη ευκαιρία στο 82’ όταν έφυγε στην αντεπίθεση απέναντι στον Κάμεναρ, είχε πολύ χρόνο να σουτάρει αλλά πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα της Σπαρτάκ.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει την πρόκριση στα πλέι-οφ του Europa Leagueκαι αύριο (Παρασκευή 7/8, 14:00) θα μάθει στη Νιόν την αντίπαλό του με στόχο την πρόκριση στους ομίλους.

Παναθηναϊκός AKTOR: Να το κάνει όπως το 2009