Χαλαρά η Φιορεντίνα 3-0 στο Μινσκ (video+photos)

Τη 2η της νίκη στον 11ο όμιλο πέτυχε η Φιορεντίνα που πέρασε από το Μινσκ με το άνετο 3-0 επί της Ντιναμό.

Οι «βιόλα» ήταν ανώτεροι από την αρχή και αφού απείλησαν αρχικά με την προσπάθεια του Μπερναρντέσκι μόλις στο 1ο λεπτό έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ με το βολέ του  Ίλιτσιτς στο 18’ που όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Ιγνάτοβιτς.

Το 0-1 έγινε τελικά στο 33’ όταν μετά από σέντρα του Πασκουάλ ο γκολκίπερ της γηπεδούχου έκανε άστοχη έξοδο και ο Κοντσεβόι απέτυχε να διώξει με τον Ακουϊλάνι να στέλνει τη  μπάλα στα δίκτυα από κοντά δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα της Φλωρεντίας.
Η Ντιναμό αντέδρασε και στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Ντιομαντέ με κεφαλιά από καλή θέση απέτυχε να βρει στόχο ενώ στις καθυστερήσεις ο Ταταρουσάνου με ωραία επέμβαση εμπόδισε τον Βορόνκοφ να  ισοφαρίσει για τους Λευκορώσους.

14522137
Οι Ιταλοί έκαναν πιο γερές τις βάσεις της νέας τους νίκης με τη συμπλήρωση μιάς ώρας αγώνα  όταν από κοντά οπ Ίλιτσιτς έκανε το 0-2 και ακλόνητες στο 67’΄με το διαγώνιο συρτό σουτ του Μπερναντέσκι.
Στο 74’ ο Ιγνάτσεβιτς εμπόδισε τον Λατσάρι να αυξήσει με κεφαλιά   τη διαφορά για λογαριασμό της Φιορεντίνα.
Τίποτα δεν άλλαξε  παρά την ευκαιρία των γηπεδούχων με το σουτ του  Νίκολιτς που απέκρουσε ο γκολκίπερ των «βιόλα» για να φθάσει άνετα στη 2η της διαδοχική νίκη με 3-0 η φιλοξενούμενη ομάδα που στην πρεμιέρα είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ εντός έδρας της Γκιγκάμπ.

Ντιναμό Μινσκ: Ιγνάτοβιτς, Μόλος, Μπανγκουρά, Βερετίλο, Κοντσεβόι, Βορόνκοφ, Νίκολιτς, Φιγκερέδο (62’ Ντζεντζέ), Στάσεβιτς (88’ Γιαρότσκι), Αντάμοβιτς (86’ Ρασάντκιν), Ντιομαντέ

Φιορεντίνα: Ταταρουσάνου, Ρίτσαρντς (41’ Μάρκος Αλόνσο), Μπασάντα, Πασκουάλ, Τόμοβιτς, Μπάντελι, Βάργκας, Ακουϊλάνι (46’ Πιζάρο), Μπόρχα Βαλέρο (59’ Λατσάρι), Ίλιτσιτς, Μπερναρνέσκι,

Euroleague: Το κάρφωμα του Λεσόρ και η ασίστ του Ουίλιαμς Γκος στο Top 10 των Game 4 (video)
Ολυμπιακός: Άμεση «προσγείωση» από Μεντιλίμπαρ - «Το μυαλό στη ρεβάνς και όχι στον τελικό»
Euroleague: Την Τετάρτη το Game 5 για Μονακό και Φενέρμπαχτσε
ΑΕΚ: Η ευεργετική διακοπή για Λιβάι και ο στόχος του Αλμέιδα