Θρίαμβος πρόκρισης για Σεβίλλη, 4-1 την Πόρτο! (video)

Απίστευτη εμφάνιση από τη Σεβίλλη στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» όπου διαλύοντας την Πόρτο με 4-1 πήρε σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League.

Το 1-0 υπέρ της Πόρτο στο πρώτο παιχνίδι απέναντι στη Σεβίλλη, άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για τις δύο ομάδες στη ρεβάνς των προημιτελικών του Europa League. Στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» όμως, η ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν το απόλυτο αφεντικό για να φτάσει στη μεγάλη νίκη με 4-1 και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μόλις στο 5’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ράκιτιτς, για να γίνει το 2-0 από τον Μπακά στο 26’. Η μεγάλη αντεπίθεση της Σεβίλλης σταμάτησε στο 29’ με τον Βιτόρλο να κάνει το 2-0.

Στο 65΄ ο Κόκε αποβλήθηκε για τους Ανδαλουσιανούς, αλλά αυτό δεν τους πτόησε καθώς στο 79’ ο Γκαμέιρο έκανε το 4-0. Οι «δράκοι» το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν με τέρμα του Κουαρέσμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπέτο, Φάτσιο, Ναβάρο, Καρίκο, Παρέχα, Κόκε, Μπιά, Ράκιτιτς (86’ Τροχόφσκι), Βιτόλο, Μπακά (69’ Γκαμέιρο), Ρέγιες (56’ Φιγκέιρας).
ΠΟΡΤΟ: Φαμπιάνο, Ντανίλο (64’ Κέλβιν), Ρέγιες, Μανγκαλά, Σάντρο, Ερέρα, Εντουάρντο (46’ Κιντέρος), Ντεφούρ, Κουαρέσμα, Γκίλας, Βαρέλα (46’ Ρικάρντο).

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Θρήνος στο NBA: Πέθανε στα 33 του ο Ντάριους Μόρις
LaLiga: Η Τζιρόνα έστεψε Πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης – Έφτασε τα 36 τρόπαια η «βασίλισσα»
Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι