Europa League 11ος όμιλος: «Διπλό» κορυφής για Ρόζενμποργκ

Στην πρώτη θέση του ομίλου φιγουράρει η Ρόζενμποργκ μετά την πρώτη αγωνιστική, καθώς έφυγε με το διπλό από τη Βιέννη, κόντρα στην Ραπίντ (2-1) και εκμεταλλεύτηκε την «λευκή» ισοπαλία στην αναμέτρηση της Μπάγερ με την Μέταλιστ.

Η ομάδα της Νορβηγίας άνοιξε το σκορ στο 18’ με τον Ελιουνουσί, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουσε του Κένιγκσοφερ σε σουτ του Χολμ και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ντόρσιν στο 60’ με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Ντότσκαλ.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να αντιδράσουν και έξι λεπτά αργότερα κατάφεραν να μειώσουν στο 66’ με τον Κάτσερ. Μάλιστα, στο 70’ η Ραπίντ θα μπορούσε να είχε πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ο Ούρλουντ απέκρουσε το χτύπημα πέναλτι του Άλαρ.

Ραπίντ Βιέννης: Κένιγκσοφερ, Τρίμελ, Ζόνλαϊτνερ, Ζέρσον, Κάτσερ, Χέικινεν, Ιλντίζ (70’ Πράγκερ), Άλαρ, Μπούργκσταλερ (85’ Γκρόζουρεκ), Χόφμαν, Μπόιντ.

Ρόζενμποργκ: Ούρλουντ, Γκαμπόα, Ρετζίνιουσεν, Ρένινγκ, Ντόρσιν, Σβένσον, Ντίσκερουντ (91’ Ίβερσεν), Ντότσκαλ, Χολμ (81’ Σέλνες), Ελιουνουσί, Πρίτσα.

«Μοιρασιά» στη Γερμανία

Με το βαθμό της ισοπαλίας αποχώρησε από το Λεβερκούζεν η Μέταλιστ, μετά το 0-0 με την Μπάγερ.

Οι Γερμανοί ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Γκοριάνοφ, αρχικά με τον Ρενάτο Αουγκούστο στο 36’ και με τον Τοπράκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Το σκηνικό στην… επανάληψη δεν άλλαξε, με την Μπάγερ να διατηρεί τα ηνία της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο να βρει τους διαδρόμους προς την εστία των Ουκρανών.

Λεβερκούζεν: Λένο, Σβάαμπ, Τοπράκ, Βόλσχαϊντ, Χοσογκάι, Ρόλφες, Ράιναρτς, Λαρς Μπέντερ (63’ Σούρλε), Ρενάτο Αουστούστο (63’ Κάστρο), Μπελαραμπί, Κίσλινγκ (76’ Φερνάντες).

Μέταλιστ: Γκοριάνοφ, Βιγιάγκρα, Γκουέγ, Μάρκο Τορσιλιέρι, Φιλίνιο, Χουάν Τόρες, Εντμάρ, Κλέιτον Σαβιέρ, Τάισον (65’ Γουίλιαμ), Ζοσέ Σόσα (88’ Πσένιτσνικ), Κριστιάλδο (76’ Μάρλος).

Formula 1: Σκέψεις για αλλαγή στη βαθμολόγηση