Euro 2016: Γαλλία – Ιρλανδία 2-1: Το γύρισε ο Γκριζμάν!

Μέσα σε τέσσερα λεπτά η Γαλλία βρέθηκε από το εις βάρος της 1-0 στο υπέρ της 2-1 για να πάρει σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά με δύο γκολ του Γκριζμάν!

Το καλύτερο ματς των νοκ-άουτ διεξήχθη στη Λιόν εκεί όπου η Γαλλία αντιμετώπισε την Ιρλανδία για να φτάσει στον θρίαμβο με 2-1 κάνοντας μεγάλη ανατροπή σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στα προημιτελικά.

Εκεί, περιμένει τον αντίπαλο του ζευγαριού Αγγλία – Ισλανδία για να μπορέσει να διεκδικήσει την παρουσία της στα ημιτελικά όπου το πιθανότερο είναι να υπάρξει τεράστιο ντέρμπι.

Το ξεκίνημα ήτα εφιαλτικό για τους «τρικολόρ» καθώς μόλις στο 1 λεπτό και 18 δευτερόλεπτα ο Πογκμπά έκανε πέναλτι με τον Μπράντι να ευστοχεί και να βάζει τους Ιρλανδούς μπροστά στο σκορ.

Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους η Γαλλία παρουσιάστηκε αρκετά αγχωμένη και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τις φάσεις για να φτάσει στην ανατροπή.

Ό,τι δεν έκανε στο πρώτο μέρος όμως, το πέτυχε στην επανάληψη όπου σε διάστημα τεσσάρων λεπτών έφτασε σε δύο γκολ με τον Γκριζμάν που εξελίσσεται στον μεγάλο πρωταγωνιστή της μέχρι στιγμής πορείας της.

Στο 58’ μετά από σέντρα του Σανιά με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1 για να βρεθεί στο τετ α τετ στο 61’ κάνοντας το 2-1 και δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του. Λίγο αργότερα, ήταν αυτός που κέρδισε και την αποβολή των Ιρλανδών για να καθαρίσει ουσιαστικά μόνος του το ματς.

Από εκεί και πέρα, η Γαλλία είχε σωρεία ευκαιριών για να φτάσει σε τρίτο γκολ και να καθαρίσει νωρίτερα. Αυτό το τέρμα δεν ήρθε όμως και έτσι στα τελευταία λεπτά αγχώθηκε για να μείνει ωστόσο το 2-1 της πρόκρισης.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη