Διπλό ρεκόρ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ο Κιν (photos)

Το ταχύτερο χατ-τρικ στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων  πέτυχε ο Ρόμπι Κιν στον αγώνα  της Ιρλανδίας  κόντρα στο Γιλβαλτάρ για τον 4ο όμιλο της διοργάνωσης.

Ο αρχηγός , ρέκορντμαν συμμετοχών και πρώτος σκόρερ όλων των εποχών για την γηπεδούχο έφθασε στο ιστορικό του επίτευγμα μέσα σε διάστημα μόλις 18 λεπτών από την έναρξη της αναμέτρησης.

tumblr n4rbyw3Bc31rmxfeao1 1280
Χάρη στο  κατόρθωμα του αυτό ο Κιν βελτίωσε το ρεκόρ της διοργάνωσης που κατείχε ο μεγάλος Μάρκο Φαν Μπάστεν. Ο Ολλανδός επιθετικός είχε φθάσει στο δικό του χατ –τρικ σε 23 λεπτά στο σαρωτικό 8-0 εκτός έδρας επί της Μάλτας στις 19 Δεκεμβρίου του 1990.

1413044209588 lc galleryImage DUBLIN IRELAND OCTOBER 11 copy
Ο 33χρονος άσος των Λος Άντζελες Γκάλαξι στην 136η συμμετοχή του με τη φανέλα της εθνικής ομάδας άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό ενώ ακολούθησαν δύο ακόμα τέρματα στο 16’ και το 18. Το τελευταίο εξ αυτών με εύστοχο κτύπημα πέναλτι. Τα τρία γκολ του Κιν που με αυτά έφθασε τα 65 στην εξαιρετικά παραγωγική του καριέρα με την Ιρλανδία ήταν τα  μοναδικά στον αγώνα στα πρώτα 45λεπτά πριν στη συνέχεια οι συμπαίκτες του αναλάβουν τη σκυτάλη στο β’ μέρος .

hakan-sukur-fastest-goal-ever-in-fifa-world-cup-history-790x445
Ο Κιν που αγωνίστηκε σήμερα μόλις 63 λεπτά πριν τον αποσύρει από το παιχνίδι ο τεχνικός της Ιρλανδίας Μάρτιν ο Νιλ συνεργάτης του οποίου είναι ο αδελφός του πρώτου πρώην άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και  επί χρόνια αρχηγός της Ιρλανδίας Ρόι, πέτυχε παράλληλα και ένα ακόμα ρεκόρ καθώς έφθασε τα 21 στη διοργάνωση και ξεπέρασε τον Τούρκο Χακάν Σουκούρ που είχε  σημειώσει 19 (όλα τους σε ισάριθμα διαφορετικά παιχνίδια προκριματικών ή τελικής φάσης της διοργάνωσης).

Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague