1ος Όμιλος: Με υπογραφή Αφελάι η Ολλανδία

Ο Ιμπραϊμ Αφελάι του Ολυμπιακού σκόραρε για την ανατροπή της Ολλανδίας, πριν οι «οράνιε» φτάσουν στο 3-1 επί του Καζακστάν. Μεγάλο «διπλό» για την Τσεχία μέσα στην Τουρκία, «σίφουνας» η Ισλανδία στη Ρίγα

Η τρίτη στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας Ολλανδία δυσκολεύτηκε περισσότερο απ' όσο περίμεναν οι περισσότεροι, αλλά βρίσκοντας τις λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο πανηγύρισε τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω στο σκορ μόλις στο 17' όταν ο Αμπντούλιν έβαλε μπροστά τους Καζάκους. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Η απάντηση του συγκροτήματος του Γκους Χίντινγκ ήρθε στο δεύτερο μέρος. Ο Κλάας Γιαν Χούντελααρ ισοφάρισε στο 62' και είκοσι λεπτά αργότερα ο Αφελάι του Ολυμπιακού με αριστερό σουτ έγραψε το 2-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Ρόμπιν Φαν Πέρσι με πέναλτι στο 89'.

Ολλανδία: Σίλεσεν, Φαν ντερ Βιλ, Ντε Βρι, Ίντι (81' Φερ), Μπλιντ, Ντε Γιονγκ (56' Χούντελααρ), Αφελάι, Σνάιντερ, Λενς, Φαν Πέρσι, Ρόμπεν

Καζακστάν: Μόκιν, Βοροτνίκοφ, Αμπντούλιν, Ντμιτρένκο (72' Γκούρμαν), Μιροστσινένκο, Σουγιουμπάγιεφ, Κάρποβιτς (79' Κοροβιν), Σόμκο, Μπογκντάνοφ, Τζολτσίγιεφ, Κιζινιτσένκο (90' Νουργαλίεφ)

Στην Τουρκία, η γειτονική χώρα πήρε νωρίς - νωρίς το προβάδισμα απέναντι στους Τσέχους. Ο Μπουλούτ μόλις στο 8' με υπέροχη κεφαλιά άφησε «άγαλμα» τον Τσεχ για το 1-0. Οι Τσέχοι δεν τα παράτησαν και απάντησαν πολύ γρήγορα, με κεφαλιά του Σίβοκ στο 16'. Η ανατροπή για τους φιλοξενούμενους ολοκληρώθηκε στο 58' με... δράστη τον Ντόκαλ.

Τουρκία: Ζενγκίν, Καγιά, Γκονούλ, Τουφάν, Ινάν (79' Οζάκουπ), Τουράν, Τόρε (68' Αντιν), Τοπάλ, Ερκίν, Μπουλούτ, Σαχάν (60' Ντεμίρ)

Τσεχία: Τσεχ, Καντεράμπεκ, Κάντλετς, Σίβοκ, Λιμπέρσκι, Ντόκαλ (92' Πλάσιλ), Ροζίτσκι, Βάχα, Κρέιζι (68' Πίλαρ), Νταρίντα, Λάφατα (84' βίντρα)

Στη Ρίγα, η Ισλανδία έστησε το δικό της πάρτι. Μετά από ένα ισόπαλο χωρίς τέρματα πρώτο ημίχρονο, ο Ρούντνεβς αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους στο 55'. Αυτό δεν άργησαν να το εκμεταλλευτούν οι Ισλανδοί και στο 66' πήραν προβάδισμα με τον Σίγκουνρτσον στο 66'. Στο 77' ο Γκούναρσον «κλείδωσε» το τρίποντο και στο 90' Γκίσλασον έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ισλανδίας.

Λετονία: Κολίνκο, Μπουλβίτις, Ντούμπρα, Γκάμποβς, Γκορκς, Μόροσζ, Κόβαλοβς (81' Βισνάκοβσ Α.), Ρούγκινς (63' Φρειμάνις), Φέρτοβς, Σάμπαλα (81' Βισνάκοβς Ε.), Ρούντνεβς

Ισλανδία: Χαλντόρσον, Σίγκουρντσον (80' Σκούλασον), Άρνασον, Σκούλασον, Μπιάρνασον, Σίγκουρντσον, Γκούναρσον, Μπιάναρσον Ε., Χάλφρεντσον (87' Γκίσλασον), Μπόντβαρσον (77' Φινμπόγκασον), Σίγκθορσον

AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες