Conference League: Κορυφή για Κοπεγχάγη – Όλα τα αποτελέσματα (Videos+Photos)

Conference League: «Καπάρωσε» την πρώτη θέση στον όμιλο του ΠΑΟΚ η Κοπεγχάγη με το 4-0 κόντρα στη Λίνκολν – Κοντά στον… αποκλεισμό η Τότεναμ – Όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες.

Με εύκολο 4-0 η Κοπεγχάγη επικράτησε της Λίνκολν για τον 6ο γκρουπ όπου βρίσκεται ο ΠΑΟΚ. Έτσι, οι Δανοί έφτασαν τους 12 βαθμούς και «καπάρωσαν» την πρώτη θέση και φυσικά την πρόκριση. Παράλληλα, είναι αδιάφοροι στην τελευταία αγωνιστική υποδεχόμενοι τη Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Το 0-1 έγινε στο 5’ απ’ τον Γιοχάνεσον, για να έρθει δύο λεπτά μετά ο Λεράγκερ να κάνει το 0-2. Ο Μποέβινγκ έκανε το 0-3 στο 63’, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα απ’ τον Χόελουντ στο 73’.

Στον 1ο όμιλο, σημαντική νίκη πήρε η ΛΑΣΚ Λίντσερ στην έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 1-0. Η οποία τη φέρνει… αγκαλιά με την πρώτη θέση. Στο αδιάφορο παιχνίδι του γκρουπ, η Ελσίνκι επιβλήθηκε 1-0 της Αλασκέρτ.

Για το 2ο γκρουπ, η Ανόρθωση με εκπληκτικό γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου, επικράτησε 1-0 της Γάνδης. Σε συνδυασμό με τη νίκη της Φλόρα Ταλίν επί της Παρτιζάν (1-0), ο όμιλος έχει πάρει… φωτιά! Οι Βέλγοι είναι πρώτοι με 10 βαθμούς, 7 έχει η Παρτιζάν και από 5 οι Εσθονοί με την Ανόρθωση! Όλα «παίζονται» τελευταία αγωνιστική, με την Παρτιζάν να φιλοξενεί την Ανόρθωση και την Γάνδη την Φλόρα Ταλίν.

Στον 3ο όμιλο, Μπόντο/Γκλιμτ και Ρόμα εξασφάλισαν την πρόκρισή τους και απλά θα κριθεί η πρωτιά τελευταία αγωνιστική. Οι Νορβηγοί επικράτησαν 2-0 της ΤΣΣΚΑ Σόφιας με γκολ των Φετ και Μποτχάιμ, ενώ η ομάδα του Μουρίνιο είχε εύκολο έργο με 4-0 κόντρα στη Ζόργια. Δύο γκολ ο Έιμπραχαμ, Πέρεθ και Ζανιόλο οι σκόρερ, ενώ έχασε πέναλτι κι ο Βερετού.

Στον 4ο όμιλο, η Αλκμάαρ με το 1-1 στην έδρα της Γιάμπλονετς εξασφάλισε την πρωτιά. Παυλίδης και Χατζηδιάκος ήταν βασικοί με την ΑΖ. Στο άλλο ματς, η Ράντερ επικράτησε 2-1 της Κλουζ και είναι δεύτερη με 7 βαθμούς έναντι 6 των Τσέχων. Ανάμεσά τους θα κριθεί η πρόκριση τελευταία αγωνιστική.

Στον 5ο όμιλο, η Φέγενορντ εξασφάλισε την πρωτιά του γκρουπ με το 2-2 στην Πράγα κόντρα στη Σλάβια. Ο Ολαγίνκα έκανε το 1-0 στο 12’, για να ισοφαρίσει ο Ντέσερς στο 31’. Ο Τιλ άφησε τους Ολλανδούς με 10 παίκτες στο 36’ και οι Τσέχοι προηγήθηκαν εκ νέου με τον Κούτστα στο 66’. Τελικά ο Ντέσερς στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-2.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ουνιόν Βερολίνου νίκησε 1-0 στην έδρα της Μακάμπι Χάιφα με τέρμα του Ριέρσον στο 66’. Έτσι, η Φέγενορντ έχει 11 βαθμούς και είναι οριστικά πρώτη. Σλάβια Πράγας με 7, Ουνιόν Βερολίνου με 6 και Μακάμπι Χάιφα με 4 ακολουθούν. Τελευταία αγωνιστική η Φέγενορντ υποδέχεται τη Μακάμπι Χάιφα και η «μάχη» θα γίνει στο Βερολίνο, όπου η Ουνιόν θα αντιμετωπίσει τη Σλάβια Πράγας.

Στον 7ο όμιλο υπήρξε σημαντική έκπληξη. Κι αυτό γιατί η Τότεναμ ηττήθηκε στη Σλοβενία απ’ τη Μούρα με αποτέλεσμα να είναι πλέον με το… ένα πόδι εκτός συνέχειας στη διοργάνωση! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Χόρβατ στο 11’. Ο Σεσενιό στο 32’ αποβλήθηκε με δύο κίτρινες, αλλά ο Χάρι Κέιν στο 72’ έκανε το 1-1. Όμως, ο Μαρόσα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 2-1!

Στο άλλο ματς του ομίλου, Ρεν και Φίτεσε ήρθαν ισόπαλες 3-3 σε εκπληκτικό ματς! Ο Λαμπόρντ (9’, 39’) με δύο γκολ έκανε το 2-0, με τον Χούισμαν να μειώνει στο 43’ σε 2-1. Ο Λαμπόρντ στο 69’ έκανε το 3-1 σημειώνοντας χατ τρικ. Όμως οι Ολλανδοί με Μπούιτινγκ (75’) και Οπέντα (90’) ισοφάρισε σε 3-3!

Τέλος, στο 8ο γκρουπ από νωρίς η Βασιλεία νίκησε 3-2 στην έδρα της Καϊράτ Αλμάρι και στην ισοβαθμία με την Καραμπάχ είναι πρώτη. Κι αυτό γιατί οι Αζέροι έμειναν στο 2-2 με την εξαιρετική Ομόνοια που πήρε βαθμό παίζοντας με παίκτη λιγότερο. Βασιλεία και Καραμπάχ έχουν προκριθεί και θα κριθεί μόνο η κορυφή.

Καϊράτ 1

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ