Champions League: Με βασικούς Αθανασιάδη και Κολοβό έφυγε αλώβητη από το Βελιγράδι η Σέριφ (videos)

Με τους Γιώργο Αθανασιάδη και Δημήτρη Κολοβό να αγωνίζονται σε όλο το ματς η Σέριφ Τίρασπολ έφυγε με το 1-1 από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα - Όλα τα αποτελέσματα των προκριματικών του Champions League

Ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στα play off του Champions League απέκτησε η Μάλμε έναντι της Ρέιντζερς μετά τη νίκη της με 2-1 στο «Ελέντα Στάντιον». Η ομάδα που θα προκριθεί από αυτό το ζευγάρι θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην επόμενη φάση, με την προϋπόθεση, βέβαια, να περάσουν οι «ερυθρόλευκοι» το εμπόδιο της Λουντογκόρετς.

Οι πρωταθλητές Σκωτίας έμειναν «ζωντανοί» στο παιχνίδι της πρόκρισης χάρις στο γκολ του Ντέιβιτς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μέχρι τότε οι Σουηδοί είχαν «καθαρό» προβάδισμα με 2-0, με τα τέρματα των Ρίεκς (47΄) και Μπιρμάντσεβιτς δύο λεπτά αργότερα.

Η Μονακό βρίσκεται «αγκαλιά» με την πρόκριση στα play off, μετά το 2-0 στην Τσεχία επί της Σπάρτα Πράγας (Τσουαμενί και Βόλαντ οι σκόρερ των «Μονεγάσκων»), όπως και η Αϊντχόφεν με το 3-0 στο «Φίλιπς Στάντιον» επί της Μίντιλαντ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος στο διάστημα 19΄-32΄, με τα γκολ των Μαντουέκε, Γκέτσε και Γκάκπο.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων του Γ΄ προκριματικού γύρου του Champions League έχουν ως εξής:

Μάλμε (Σουηδία)-Ρέιντζερς (Σκωτία) 2-1

Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Μονακό (Γαλλία) 0-2

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Μίντιλαντ (Δανία) 3-0

Γκενκ (Βέλγιο)-Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία) 1-2

Κλουζ (Ρουμανία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 1-1

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) 1-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελλάδα)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 1-1