Ρεν - Κράσνονταρ 1-1: «Τσίμπησαν» βαθμό οι Ρώσοι (videos)

Champions League: Όρθια στην Γαλλία στάθηκε η Κράσνονταρ παίρνοντας την ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Ρεν και έμεινε «ζωντανή» στον 5ο όμιλο.

Οι δύο ομάδες έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση σε ομίλους του Champions League και έδειξαν πως δεν είναι διατεθειμένες να αποτελούν τον… φτωχό συγγενή του γκρουπ. Ειδικά μάλιστα μετά την άνοστη… σούπα μεταξύ της Τσέλσι και της Σεβίλλης στο Λονδίνο, άπαντες έχουν όνειρα ακόμα και για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Σε μία αναμέτρηση που «άρχοντας» ήταν ο Τάσος Σιδηρόπουλος, η Ρεν ήταν αυτή που προηγήθηκε χάρις στο πέναλτι του Γκιρασί στο 56ο λεπτό, καθώς ο Σαφόνοφ μπορεί να «μάντεψε» σωστά, αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του.

Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων δεν κράτησαν για πολλά λεπτά, καθώς τρία λεπτά αργότερα, ο Ραμίρες σημείωσε το τέρμα της αναμέτρησης. Ο άσος της Κράσνονταρ πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, προσπάθησε να βρει κάποιον συμπαίκτη του, ωστόσο, ζύγισε την μπάλα και με δυνατό σουτ έγραψε το τελικό 1-1.

Ρεν: Γκομίς, Τραορέ, Σιλβά, Αγκέρ, Νταλμπέρ (81' Τρουφέρτ), Μπουριζό (69' Ταίτ), Ενζονζί, Καμαβινγκά (81' Χούνου), Ντελ Καστιγιό (62' Κοκού), Γκιρασί, Τεριέ.

Κράσνονταρ: Σαφόνοβ, Πετρόβ (73' Σουλεϊμάνοβ), Ντα Σίλβα, Σορόκιν, Τσέμοβ, Όλσον, Φιλένα, Ούτκιν (72' Γκαζίνσκι), Σμόλνικοβ, Μπεργκ, Ραμίρες.