Παρί Σεν Ζερμέν-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2: Διαβολικό πέρασμα από το Παρίσι (videos)

Τσάμπιονς Λιγκ: Σπουδαία πρεμιέρα για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σόκαρε την Παρί Σεν Ζερμέν με τον Μάρκους Ράσφορντ.

Μεγάλο παιχνίδι στο Παρίσι ανάμεσα στην Παρί Σεν Ζερμέν και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν υποδέχθηκε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ, με τους «κόκκινους διαβόλους» να πετυχαίνουν ένα σπουδαίο διπλό και να δείχνουν τα… δόντια τους στην επιστροφή τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγήθηκαν 1-0 μετά από έναν... περιπετειώδη τρόπο, καθώς ο Μπρούνο Φερνάντες χρειάστηκε να εκτελέσει δύο φορές το πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο.

Στην πρώτη εκτέλεση ο Κέιλορ Νάβας απέκρουσε εντυπωσιακά, αλλά δεν ακουμπούσε κάποιο πόδι στη γραμμή και το VAR διέταξε επανάληψη, στην οποία αυτή τη φορά δεν αστόχησε ο Πορτογάλος.

Το 0-1 ήταν το σκορ του ημιχρόνου, με την Παρί να μπαίνει φουριόζα στην επανάληψη και να πιέζει τους Άγγλους στα καρέ τους, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες.

Η πίεση έφερε αποτέλεσμα, αλλά με παίκτης της Μάντσεστερ, τον Αντονί Μαρσιάλ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 55’ μετά από κόρνερ του Νεϊμάρ και έκανε το 1-1 για την Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι Γάλλοι πίεσαν ακόμα περισσότερο για τα επόμενα 10 λεπτά και δημιούργησαν προϋποθέσεις για την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν. Οι φιλοξενούμενοι μετά την είσοδο του Πογκμπά ισορρόπησαν το ματς και έψαξαν την έκπληξη σε αντεπιθέσεις.

Και σε μία από αυτές τα κατάφεραν με τον Ράσφορντ να σκοράρει, όπως πρόπερσι, στο τέλος (87’) και να δίνει τη νίκη στη Γιουνάιτεντ.

Οι συνθέσεις:

Παρί (Τόμας Τούχελ): Κέιλορ Νάβας, Κιμπέμπε, Ντιαλό, Κουρζαβά (86' Μπακέρ), Φλορέντσι (79' Νταγκμπά), Ερέρα (78' Ραφίνια), Γκουέγ (46' Κιν), Ντι Μαρία (86' Σαράμπια), Περέιρα, Νεϊμάρ, Μπαπέ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Τουανζέμπε, Λίντελοφ, Σο, Τέλες (67' Πογκμπά), Γουάν-Μπισάκα, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Μπρούνο Φερνάντες (88' Φαν ντε Μπέεκ), Μαρσιάλ (88' Τζέιμς), Ράσφορντ.