Ολυμπιακός: Κόντρα σε Ομόνοια για τα play offs (photos+videos)

Η Ομόνοια είναι η ομάδα που θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στα play offs του Champions League, μια και οι Κύπριοι επικράτησαν 4-2 στα πέναλτι του Ερυθρού Αστέρα, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Οι «ερυθρόλευκοι» έμαθαν την ομάδα που θα αντιμετωπίσουν στα play offs της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, καθώς η Ομόνοια πήρε το «εισιτήριο» από την «μονομαχία» κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στον 3ο προκριματικό.

Το «συγκρότημα» της Λευκωσίας ήταν πιο… εύστοχο στην διαδικασία των πέναλτι, μια και ευστόχησε και στα τέσσερα πέναλτι που εκτέλεσε, εν αντιθέσει με τους Πρωταθλητές Σερβίας, οι οποίοι έχασαν τα δύο τελευταία.

Η κανονική διάρκεια και η ημίωρη παράταση είχαν ολοκληρωθεί 1-1, που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, η Ομόνοια είχε ανοίξει το σκορ στο «ΓΣΠ» χάρις σε κεφαλιά του Λούφτνερ στο 31ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ίβανιτς έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης αναζητώντας τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, ωστόσο δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, η οποία δεν έφερε κάποια… εξέλιξη και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι με την Ομόνοια να παίρνει την πρόκριση 4-2.

Η διαδικασία των πέναλτι:

0-1: Γκολ ο Γάβριτς (Ερυθρός Αστέρας)
1-1: Γκολ ο Γκόμεθ (Ομόνοια)
1-2: Γκολ ο Ναμπουχάνε (Ερυθρός Αστέρας)
2-2: Γκολ ο Γκόμες (Ομόνοια)
2-2: Άστοχος ο Φαλσινέλι (Ερυθρός Αστέρας)
3-2: Γκολ ο Ασάντε (Ομόνοια)
3-2: Άστοχος ο Ντεγκενέ (Ερυθρός Αστέρας)
4-2: Γκολ ο Λέζιακς (Ομόνοια)

Το πρόγραμμα των play offs

Έτσι, ο Ολυμπιακός θα κληθεί να περάσει το εμπόδιο της Ομόνοιας για να καταφέρει να βρεθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στους ομίλους του Champions League. Μάλιστα, σχεδόν άμεσα έγιναν γνωστές και οι λεπτομέρειες των δύο αναμετρήσεων στα play offs.

Η… αρχή θα γίνει το βράδυ της Τετάρτης 23 Σεπτεμβρίου στις 22:00 στο «Γ. Καραϊσκάκης», ενώ ο επαναληπτικός έχει οριστεί για μία εβδομάδα αργότερα, την Τρίτη 29 του μηνός, στις 22:00 στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας.

Το 1-0 της Ομόνοιας κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα

Το 1-1 του Ερυθρού Αστέρα με την Ομόνοια

Ομόνοια - Ερυθρός Αστέρας: Τα πέναλτι