Champions League: Ανατροπή «μύθος» για Ίντερ (photos+video)

Επική ανατροπή για την Ίντερ, η οποία επικράτησε με 2-1 της Τότεναμ στην πρεμιέρα της στους ομίλους του Champions League-Τεσσάρα με το «καλημέρα» η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Αϊντχόφεν

Παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ για 86 λεπτά η Ίντερ κατάφερε να κάνει τελικά την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Τότεναμ στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων της στο Champions League. Πιο συγκεκριμένα οι Λονδρέζοι μπορεί να προηγήθηκαν με γκολ του Κρίστιαν Έρικσεν στο 53ο λεπτό του αγώνα αλλά οι «νερατζούρι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με γκολ των Ικάρντι στο 86’ και Βεσίνο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τους τρεις βαθμούς στέλνοντας παράλληλα στα «ουράνια» τους οπαδούς τους.

ΙΝΤΕΡ (Λουτσιάνο Σπαλέτι):  Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μιράντα, Ασαμόα, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Πολιτάνο (72' Μπαλντέ), Πέρισιτς (64' Καντρέβα), Ναϊνγκολάν (89' Μπόρχα Βαλέρο), Ικάρντι.

ΤΟΤΕΝΑΜ (Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Φορμ, Οριέ, Ντάβινσον Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντεμπελέ, Ντάιερ, Έρικσεν, Λαμέλα (72' Γουίνκς), Κέιν (90' Ρόουζ), Σον (64' Λούκας Μόουρα).

Ασταμάτητος ο Μέσι

Στο άλλο ματς που άνοιξε την αυλαία της διοργάνωσης με τον Λιονέλ Μέσι να... ζωγραφίζει (χατ τρικ) και τον Ουσμάν Ντεμπελέ να αποδεικνύει ότι εφέτος είναι έτοιμος για μεγάλα πράγματα, η Μπαρτσελόνα νίκησε... στο ρελαντί την Αϊντχόφεν με 4-0 στο «Καμπ Νόου», για τον 2ο όμιλο.

Η Μπαρτσελόνα τελείωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Ουμτιτί στο 79΄. Το συγκρότημα του Ερνέστο Βαλβέρδε συμπλήρωσε 27 ευρωπαϊκά ματς αήττητο, καθώς με την αποψινή έφτασε τις 25 νίκες, ενώ έχει και 2 ισοπαλίες. Από την άλλη η Αϊντχόφεν παρέμεινε χωρίς «τρίποντο» σε ματς ομίλων για 7ο αγώνα (5 ήττες, 2 ισοπαλίες).

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Τζόρντι Άλμπα, Ράκιτιτς (85' Βιδάλ), Μπουσκέτς, Κοουτίνιο (81' Λενγκλέτ), Ντεμπελέ (Άρτούρ), Σουάρες, Μέσι.

Αϊντχόφεν: Ζουτ, Tασέντε, Φίρχεφερ (67' Ίσιματ-Μίριν), Σβάαμπ, Ντάμφρις, Χέντριξ, Ροσάριο (82' Γκουτιέρες), Μπέρχβιν (78' Μάλεν), Περέιρο, Λοσάνο, Ντε Γιονγκ.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ