Champions League: Νίκη Λεβάντια και… αεροπλάνο στο Γιβραλτάρ (videos)

Ξεκίνησε ο πρώτος προκριματικός γύρος του UEFA Champions League του 2014-15 με τη Λεβάντια Ταλίν να αποκτά σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Οι πρωταθλητές Εσθονίας πέρασαν με 1-0 από την έδρα της Λα Φιορίτα, πρωταθλήτρια του Σαν Μαρίνο, χάρη σε γκολ του Χέικο Ταμ στο 93ο λεπτό, οπότε η τσεχική Σπάρτα Πράγας αναμένεται να ταξιδέψει με τη σειρά της στην Εσθονία, αν η Λεβάντια διατηρήσει το προβάδισμά της στον εντός έδρας επαναληπτικό της 8ης Ιουλίου. Στις 8 Ιουλίου θα μάθει τον αντίπαλό της στον δεύτερο προκριματικό γύρο και η ισραηλινή Μακάμπι Τελ Αβίβ, που περιμένει τον νικητή της σειράς ανάμεσα στη Σάντα Κόλομα και της Μπάναντς. Στο πρώτο ματς, η πρωταθλήτρια Ανδόρας πήρε εντός έδρας 1-0 σε βάρος της πρωταθλήτριας Αρμενίας χάρη σε τέρμα του Μαρκ Πουγιόλ στο 5ο λεπτό.

Αντίπαλο περιμένει και η σερβική Παρτιζάν, που παρακολούθησε τους Λίνκολν Ρεντ Ιμπς να παραχωρούν 1-1 στη Χάβναρ Μπόλτφελαγκ. Οι γηπεδούχοι αποτέλεσαν τον παρθενικό εκπρόσωπο του Γιβραλτάρ στην κορυφαία διοργάνωση της UEFA και προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό με τον Τζόζεφ Τσιπολίνα, αλλά στο 71ο ο Λέβιν Χάνσεν ισοφάρισε για τους πρωταθλητές των Νήσων Φερόε, που απέκτησαν προβάδισμα για τον επαναληπτικό της 8ης Ιουλίου αντιμετωπίζοντας και προσγείωση αεροπλάνου δίπλα στο γήπεδο, όπως διαπιστώνεται σε ένα από τα παρακάτω βίντεο.

Μπαρτσελόνα: Θέλει να μείνει και τη νέα σεζόν ο Λεβαντόφσκι
Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)