ΠΑΟΚ: Γερμανός διαιτητής στο Χάρκοβο

Γερμανός θα είναι ο διαιτητής στον επαναληπτικό αγώνα του ΠΑΟΚ με τη Μέταλιστ στο Χάρκοβο.

Τον 45χρονο γεννημένο στο Μπραουνσβάιγκ της Γερμανίας Φλόριαν Μέιερ όρισε η επιτροπή διαιτησίας της UEFA να διευθύνει τον επαναληπτικό αγώνα για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Μέταλιστ στο Χάρκοβο.

Βοηθοί του θα είναι οι επίσης Γερμανοί Χόγκερ Χένσελ και Κρίστοφ Μπόρνχορστ, ενώ τέταρτος διαιτητής επιλέχθηκε ο συμπατριώτης τους Πέτερ Σίπελ. Παρατηρητής διαιτησίας θα είναι ο Σλοβένος Μίλοβαν Νίκολιτς, ενώ παρατηρητής της UEFA ο Βέλγος Λεόν Σέλινγκς.

Ο Μέιερ βρίσκεται στη δύση της διαιτητικής καριέρας του και κατ’ επέκταση λογίζεται από τους πλέον έμπειρους της ευρωπαϊκής ομοσπονδίας, καθώς σφυρίζει στη μεγάλη κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος απ’ το 1998, ενώ το 2002 πήρε το σήμα της FIFA κι έγινε διεθνής.

Ο 45χρονος νομικός είχε αναδειχθεί κορυφαίος διαιτητής της Γερμανίας το 2008, ενώ στο παλμαρέ του έχει τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ του 2007 που έγινε στην Αθήνα ανάμεσα στη Μίλαν και τη Λίβερπουλ, όπου είχε επιλεγεί ως τέταρτος.

Εχει σφυρίξει πέντε ματς ελληνικών ομάδων. Τον Παναθηναϊκό με την Οσέρ (0-1) στη φάση των «32» του Κυπέλλου UEFA την περίοδο 2003-04, την ΑΕΚ με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (0-1) στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου UEFA την περίοδο 2005-06, την ΑΕΚ με τη Λιλ εκτός έδρας (ήττα για την ελληνική ομάδα με 3-1) για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ την περίοδο 2006-07, τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας με την Κοπεγχάγη (ήττα για την ελληνική ομάδα με 3-1) για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ την περίοδο 2010-11 και ξανά τον Παναθηναϊκό με την Τότεναμ (1-1) για τη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ την περίοδο 2012-13.

Στο Γιουρόπα Λιγκ της περιόδου 2010-11 ο Γερμανός διαιτητής σφύριξε τον αγώνα της Μέταλιστ με τη Σαμπντόρια, όπου η ουκρανική ομάδα επικράτησε 2-1 μολονότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής, ενώ την ίδια περίοδο για τη φάση των «16» ο Μέιερ διηύθυνε και την αναμέτρηση της Ντιναμό Κιέβου με τη Μάντσεστερ Σίτι (2-0).

Το 2011-12 ήταν διαιτητής στην αναμέτρηση Σαχτάρ Ντόνετσκ – Μπαρτσελόνα (0-1) για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ το 2008-09 διαιτήτευσε την αναμέτρηση Σαχτάρ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-0.

Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ακόμα δεν μπορώ να τρέξω! Θα μου πάρει καιρό στο επίπεδο που θέλω»
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Τα δεδομένα για Μαρτίνες και Τίλεμανς ενόψει της ρεβάνς
Η τραγωδία της Superga που διέλυσε τη μεγάλη Τορίνο (videos+photos)