Ο Ντόρσεϊ και το ρολόι!

Ο Γιάννης Πάλλας γράφει για την εμφάνιση του Τάιλερ Ντόρσει και έχει απορίες για τις επιλογές του Γιώργου Μπαρτζώκα στο δεύτερο 10λεπτο

Τις ιδανικότερες συνθήκες είχε ο Ολυμπιακός στη Megasport Arena της Μόσχας κόντρα στην ΤΣΣΚΑ για την 5η αγωνιστική της Euroleague, όμως έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να κάνει ένα «διπλό» που θα του έδινε πολλά πλεονεκτήματα στον δρόμο για τα play offs!

Βρήκε την «ομάδα του στρατού» με σημαντικές ελλείψεις, καθώς απουσίαζε ο βασικός πόιντ γκαρντ (Μάριους Γκριγκόνις), ο πλέον φορμαρισμένος πάουερ φόργουορντ της Euroleague Τόκο Σενγκέλια και ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, λόγω του τραυματισμού του. Εν ολίγοις, τα 3/5 της βασικής πεντάδας της ΤΣΣΚΑ.

Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός πάτησε στο παρκέ και έβαλε από τα πρώτα λεπτά τους... κανόνες του στο παιχνίδι (4-15 στο 5’ και 6-18 στο 5.30’’) αιφνιδιάζοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Ο Τάιλερ Ντόρσει ήταν καταπληκτικός και ο Κώστας Παπανικολάου έκανε τρομερή δουλειά αμυντικά.

Παρότι, ο Ντόρσει ήταν ασταμάτητος (14 πόντοι με 1/1 δίποντο και 4/4 τρίποντα) ο Γιώργος Μπαρτζώκας που έχει την δική του λογική όσον αφορά το rotation των παικτών τον κάθισε στον πάγκο στο δεύτερο 10λεπτο, όπως και τον Κώστα Παπανικολάου και αυτό το εκμεταλλεύτηκε πλήρως η ΤΣΣΚΑ, πιέζοντας στα 3/4 του γηπέδου με τους Λούντμπεργκ, Χάκετ και Κλάιμπερν μικραίνοντας το γήπεδο για την ελληνική ομάδα και παίζοντας άμυνα με αλλαγές.

Το... κακό για τον Ολυμπιακό έγινε στο δεύτερο 10λεπτο, καθώς η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και με τους Κλάιμπερν, Μπόλομποι και Λούντμπεργκ έφερε το παιχνίδι εκεί που ήθελε.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στο δεύτερο ημίχρονο, λες και έμαθε τι γράφονταν στο... twitter έριξε ξανά στο παρκέ τον Τάιλερ Ντόρσει και αυτή την φορά τον κράτησε μέσα ως το τέλος! Προφανώς, αναγνωρίζοντας το λάθος του να τον αφήσει στον πάγκο για ένα ολόκληρο 10λεπτο.

Την ίδια στιγμή ο Κώστας Σλούκας που για άλλο ένα ματς δεν ήταν ο ηγέτης που θέλουν στον Ολυμπιακό, έμεινε στον πάγκο και τον χρόνο του τον πήρε ο Τόμας Γουόκαπ, που αποτέλεσε ένα καλό δίδυμο με τον Ντόρσει στην επανάληψη, αλλά η έλλειψη ενός ακόμη πόλου στο σκοράρισμα έδωσε την δυνατότητα στην ρωσική ομάδα να φτάσει στη νίκη εκμεταλλευόμενη την υψηλή τεχνική και ποιότητα του Ουίλ Κλάιμπερν.

Κι αν το θέμα του rotation και του... ρολογιού είναι κάτι που θα απασχολήσει και σε άλλα παιχνίδια τους «ερυθρόλευκους» όσον αφορά την διαχείριση των παικτών. Ένα πρόβλημα που θα πρέπει να λύσει ο Ολυμπιακός είναι η έλλειψη λύσεων από την ρακέτα και ειδικά από την θέση «5». Τα «τρικ» με τον Λιβιό Ζαν-Σαρλ σε ρόλο σέντερ αποτελούν μια ειδική κατάσταση που δεν μπορεί να έχει μόνιμα χαρακτηριστικά.

Η έλλειψη σκορ από inside game είναι εμφανής (μόνο ο Πρίντεζης μπορεί να δώσει λύσεις, αλλά έρχεται από τον πάγκο) γι’ αυτό ο Γιώργος Μπαρτζώκας θα πρέπει να πάρει αποφάσεις, όσον αφορά την «»φρόντ-λάιν», όπου ούτε ο Χασάν Μάρτιν αποτελεί σημείο αναφοράς (όπως πέρσι), ούτε ο Μουσταφά Φαλ μπορεί να καλύψει αυτό το κενό.

Ο Ολυμπιακός που είναι σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση αυτή την περίοδο έχασε εν κατακλείδι μια μεγάλη ευκαιρία να αποδράσει με το «διπλό» από τη Μόσχα απέναντι στην ελλιπή ΤΣΣΚΑ. Τέτοιες ευκαιρίες καλό είναι να τις αξιοποιεί εφόσον ο πήχης των προσδοκιών τη φετινή χρονιά είναι πολύ υψηλός.