Ολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσό μετάλλιο για 3η σερί φορά στο πόλο γυναικών οι ΗΠΑ (video)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Απόλυτες κυρίαρχοι στο παγκόσμιο πόλο είναι οι Αμερικανίδες που για 3η σερί φορά κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Οι ΗΠΑ έχοντας στο ρόστερ της την Ελληνίδα, Στεφανία Χαραλαμπίδη, που υπήρξε διεθνής με όλες τις Εθνικές ομάδες της χώρας μας αλλά τελικά επέλεξε την αμερικανική υπηκοότητα, καθώς η μητέρα της είναι Αμερικανίδα, ανέβηκαν στην κορυφή για τρίτη συνεχή φορά στη γυναικεία υδατοσφαίριση, κάνοντας επίδειξη δύναμης στην Ισπανία. Η ομάδα του Άνταμ Κρικόριαν επικράτησε με 14-5 των Ισπανίδων στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά του Τόκιο. Με εννέα διαφορετικές σκόρερ, άμυνα για σεμινάριο και την Άσλεϊ Τζόνσον ανίκητη κάτω από τα δοκάρια, οι Αμερικανίδες δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην πρωταθλήτρια Ευρώπης που αρκέστηκε στο ασημένιο μετάλλιο, όπως και το 2012 στο Λονδίνο.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 3-3, 0-5, 1-2

ΙΣΠΑΝΙΑ: Γκαρσία 2, Ορτίθ, Ρουίθ, Ταραγκό

ΗΠΑ: Μάσελμαν 3, Α. Φίσερ 2, Γκίλκριστ 2, Ουίλιαμς 2, Σάιντεμαν, Φέιταλ, Στέφενς, Χαραλαμπίδη, Μ. Φίσερ

Νωρίτερα η Ουγγαρία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ολυμπιακό τουρνουά υδατοσφαίρισης των γυναικών καθώς στον σημερινό μικρό τελικό επικράτησε με 11-9 της Ρωσίας.