Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ΗΠΑ διέλυσαν με 3-0 σετ τη Σερβία και προκρίθηκαν στον τελικό (photos+video)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Μια… Μπόσκοβιτς δεν ήταν αρκετή για τη Σερβία που ηττήθηκε από τις ΗΠΑ με 3-0 σετ στον ημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ γυναικών στο Τόκιο.

Οι Αμερικανίδες, ασημένιες πρωταθλήτριες στο Πεκίνο το 2008 και στο Λονδίνο το 2012 και χάλκινες το 2016 στο Ρίο, πήραν ρεβάνς για την ήττα τους από τη Σερβία στον ημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά του Ρίο. Επικράτησαν με 3-0 σετ και προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό της Κυριακής στο Τόκιο, όπου θα περιμένουν το νικητή του αγώνα, Βραζιλία-Ν.Κορέα.

Οι ΗΠΑ δεν συνάντησαν καμία δυσκολία στην Ariake Arena κόντρα στις παγκόσμιες πρωταθλήτριες και μετέτρεψαν σε... περίπατο το ντέρμπι, «κλείνοντας» πρώτες θέση για τον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ της Κυριακής (8/8, 7:30π.μ.).

Με την Άντρεα Ντριούς σε μεγάλα κέφια (17π., 12/32 επιθέσεις, 3 άσοι, 2 μπλοκ) και την Τζόρνταν Λάρσον να την ακολουθεί με 15π. οι Αμερικανίδες πήραν το πρώτο σετ με 25-19, έκαναν ακόμη πιο εύκολα το 2-0 με 25-15 σε 22 λεπτά και άντεξαν στην πίεση των Σέρβων που είχαν κορυφαία για ένα ακόμη ματς την 24χρονη, Τιγιάνα Μπόσκοβιτς (19π., 16/41 επιθέσεις, 3 μπλοκ) στο τρίτο σετ, το οποίο κατέκτησαν με 25-23.

Τα σετ: 19-25, 15-25, 23-25

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ