Ολυμπιακοί Αγώνες: Λευτέρης Πετρούνιας –Χάλκινο μετάλλιο στο Τόκιο για τον Άρχοντα των κρίκων(video)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το χάλκινο μετάλλιο στους κρίκους κατέκτησε ο εκπληκτικός Λευτέρης Πετρούνιας στους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Άρχοντας των Κρίκων για δεύτερη διαδοχική φορά, βρέθηκε στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων αφού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των κρίκων στο Τόκιο, πέντε χρόνια μετά το χρυσό στο Ρίο.

Μία μικρή αστάθεια στην έξοδο, ήταν καταλυτική ώστε να στερεθεί ο Λευτέρης Πετρούνιας ένα δεύτερο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Έλληνας Πρωταθλητής, ο οποίος ήταν 7ος στην κατάταξη, κατέκτησε την Δευτέρα 2/8 το χάλκινο μετάλλιο στους κρίκους των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, καθώς βαθμολογήθηκε με 15.200. Ο Κινέζος Γιανγκ Λιού, ήταν εξαιρετικός και με 15.500 βαθμούς «έβαλε δύσκολα» στους αντιπάλους του και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ενώ στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο συμπατριώτης του, Χάο Γιου (15.300).

Υπενθυμίζουμε πως ο Λευτέρης Πετρούνιας στα ημιτελικά βαθμολογήθηκε με 15.333 και προκρίθηκε πρώτος και καλύτερος για τον τελικό.