Ερμής Αμυνταίου-ΑΕ Χουλιαράδων 3-1 πέν. (3-3 κ.α., παρ.)

Στη διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε το τελευταίο εισιτήριο των «8» του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, με τον Ερμή Αμυνταίου να επικρατεί 3-1 της ΑΕ Χουλιαράδων (3-3 κ.α., παρ.).

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με εναλλαγές στο σκορ και ανατροπές. Στα προημιτελικά του θεσμού, ο Ερμής θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Σούλι Παραμυθιάς την Τετάρτη 22/4.

Οι Ηπειρώτες μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 7’ ο Τάτσης με σουτ, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό, έκανε το 0-1. Στο 14’ ο Γκόλιας εκτέλεσε πλάγιο άουτ και ο Σιουκοπλάνη από κοντά πέτυχε το 0-2.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 47’ ο Σιουκοπλάνη ανέτρεψε στην περιοχή τον Ιωαννίδη και ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε το σημείο του πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Αθανασιάδης απέκρουσε ο Παπαδημητρίου και στην επαναφορά ο Αθανασιάδης έστειλε την μπάλα στα δίκτυα μειώνοντας το σκορ σε 1-2. Στο 85’ ο Νταλάκας έβγαλε πολύ καλή σέντρα από δεξιά και ο Ηλιάδης από το σημείο του πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2. Στο 89’ ο Αθανασιάδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Ηλιάδης με κεφαλιά σημείωσε το 3-2, κάνοντας την ανατροπή για τον Ερμή. Όμως οι Χουλιαράδες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκόλιας εκτέλεσε πλάγιο άουτ και ο Βαζάτης με πλασέ ισοφάρισε σε 3-3.

Στη διάρκεια της παράστασης δεν σημειώθηκε καμία φάση για γκολ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Ερμής αποδείχτηκε πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός, με τον Μπερμπερίδη να αποκρούει δύο πέναλτι των Ηπειρωτών και να δίνει την πρόκριση στην ομάδα της Φλώρινας.