ΑΟΚΙ-Ζακυνθιακός 4-5

Αγγλικό παιχνίδι έγινε στην Κεφαλονιά για την πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, με τον Ζακυνθιακό να επικρατεί 5-4 του ΑΟΚΙ και να παίρνει το εισιτήριο για τη συνέχεια.

Η Κυπελλούχος Ζακύνθου προηγήθηκε μόλις στο 3’ με τον Δρόσσο για το 0-1, ενώ στο 10’ ο Καραμαλίκης έγραψε το 0-2. Στο 37’ οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 1-2 με γκολ του Σπανού.

Ο καλός ρυθμός του αγώνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Δρόσσο στο 61’ να γράφει το 1-3 για τον Ζακυνθιακό. Στο 70’ οι Κεφαλλονίτες κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Βουκελάτου από τον Χαρακτινό, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να παίρνει κόκκινη κάρτα. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Αλ. Πολάτος μειώνοντας σε 2-3. Στο 80’ ο ΑΟΚΙ έφτασε στην ισοφάριση με τον Βουκελάτο να «κρεμά» τον Κλάδη για το3-3. Ο Καραμαλίκης όμως στο 82’ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ζακυνθιακό για το 3-4. Στο 90’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου σε 4-4 με σέντρα-σουτ του Λαμπρόπουλου, όμως η ομάδα της Ζακύνθου με εκτέλεση φάουλ του Λιβέρη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, έγραψε το 4-5, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΟΚΙ (Γιάννης Τζουγανάτος): Πραστέλλας, Πολλάτος Δ., Κλιτογιάννης, Παπαναστασάτος Ν., Λυκούδης, Κουμαριώτης, Σπανός (77’ Παπαναστασάτος Κ.), Πολλάτος Αλ., Βουκελάτος, Χαλιώτης, Λαμπρόπουλος

ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ: Στράτος Κουρούμαλος  Χαρακτινός, Κίτος, Μαρμαράς, Κόλα (70’ Κλάδης), Τζιαφέρης, Μαλλιάς, Σούρμπης (42’ Λένος), Λιβέρης, Καραμαλίκης, Δρόσσος, Πέττας