Έκανε την έκπληξη

Με τρία γκολ, οι Αμπελόκηποι  έκαναν την έκπληξη και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣ Δράμας, κόντρα στην Δόξα Πετρούσας.

Τον αντίπαλό τους για τον τελικό πλέον περιμένουν οι Αμπελόκηποι, μετά την νίκη κόντρα στην Πετρούσα, ανατρέποντας το εις βάρος τους 1-0 του πρώτου ημιτελικού. Το σκορ άνοιξε νωρίς στο Δημοτικό Στάδιο της Δράμας με γκολ που πέτυχε στο 10’ ο Λαμπάκης έπειτα από σέντρα σουτ που επεχείρησε, με την μπάλα να κοντράρει στον Καρυπίδη και να καταλήγει στα δίκτυα του Καψιμάνη. Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογικό προβάδισμα, παίζοντας καλύτερα από τους φιλοξενούμενους, ενώ με το τέλος του πρώτου μέρους ο Παναγιώτου έγραψε το 2-0 με πλασέ έπειτα από κάθετη πάσα του Παππά.

Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, βρήκαν την ομάδα των Αμπελοκήπων να προηγείται με τρία γκολ της Πετρούσας, αφού στο 53’ ο διαιτητής Πράσατζης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι για ανατροπή για ανατροπή του Λαμπάκα από τον τερματοφύλακα της Πετρούσας. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Παππάς διαμορφώνοντας το 3-0 ου ήταν και το τελικό σκορ ενώ η Πετρούσα από το 75’ έπαιζε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Τριανταφυλλίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, λόγω διαμαρτυρίας.

Να σημειώσουμε ότι ο άλλος επαναληπτικός ημιτελικός θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (16/2) ανάμεσα στην Καλλίφυτο και την Προσοτσάνη, με την τελευταία να έχει προβάδισμα μετά το 2-0 από τον πρώτο αγώνα.

Α. Ε. ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Μένγκα, Τσιατμάς, Παραπέρογλου, Ζορμπίδης, Λαζαρίδης, Παναγιώτου (77’ Δερμεντζής), Λαμπάκης, Παππάς (89’ Λαφαζανίδης), Παυλίδης, Πολυχρονίδης.

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ: Καψιμάνης, Κότις Γ., Ξενίδης (62’ Γιαννίκης), Παυλίδης Ν., Καρυπίδης, Κότιος Δ., Κίρτσης (52’ Γεωργιάδης), Παπαδόπουλος, Κωνσταντινίδης (68’ Τριανταφυλλίδης), Βραμέντσαλης, Παπαθεοδώρου.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι»