Τσμόκι Μινσκ-Περιστέρι 87-85: «Αυτοκτονία» και πρεμιέρα με το αριστερό

Το Περιστέρι ηττήθηκε 87-85 στην παράταση (77-77 κ.α.) από την Τσμόκι στο Μινσκ στην πρεμιέρα του στους ομίλους του FIBA Europe Cup

Παρά την υπερπροσπάθεια του, το Περιστέρι δεν κατάφερε να αποδράσει με το «διπλό» από τη Λευκορωσία, στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων του στον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ηττήθηκε στην παράταση (77-77κ.α.) από την Τσμόκι Μινσκ με το τελικό 87-85 και μπήκε με το... αριστερό στη διοργάνωση.

Η ελληνική ομάδα παρά το καλό της ξεκίνημα στον αγώνα (11-17 στο 6') είδε τους γηπεδούχους πολύ γρήγορα να κλείνουν τη διαφορά και να παίρνουν το προβάδισμα. Μάλιστα έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 49-40. Η κυριαρχία των παικτών της Τσμόκι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας να προηγηθούν ακόμη και με 18 πόντους με το σκορ να γίνεται 68-50 στο 28'.

Σε εκείνο το σημείο όμως άρχισε η αντεπίθεση του Περιστερίου Vitabiotics. Βελτιώνοντας την άμυνά του και με επιθετική αιχμή τον Πέτεγουεϊ, οι «κυανοκίτρινοι» έτρεξαν σερί 15-0 μετατρέποντας το 70-54 σε 70-69 στο 36'. Το Περιστέρι δέχθηκε το πρώτο καλάθι στο δεκάλεπτο στα 3:41 για το φινάλε, ενώ περίπου ένα λεπτό πριν από το φινάλε ολοκλήρωσε την ανατροπή του προσπερνώντας με 76-75 με γκολ φάουλ του Πέτεγουεϊ. Η Τσμόκι ισοφάρισε σε 77-77 στα 27'' με το Περιστέρι να έχει επίθεση, όμως να σπαταλά τον χρόνο και να κάνει τρίποντο που ήταν άστοχο με τον Πέτεγουεϊ.

Στην παράταση η ελληνική ομάδα κατάφερε και πάλι να πάρει προβάδισμα με τον Μπράουν να κάνει το 83-85 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε. Οι γηπεδούχοι όμως προσπέρασαν με 87-85 με την τελευταία επίθεση 18'' να πηγαίνει στο Περιστέρι Vitabiotics. Και πάλι όμως η επίθεση δεν «βγήκε» το τρίποντο του ΜακΚρί δεν βρήκε στόχο και η Τσμόκι πήρε τη νίκη με 87-85.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 49-40, 70-56, 77-77, 87-85.

ΤΣΜΟΚΙ ΜΙΝΣΚ (Βεργκούν): Μπελιάνκου 13 (2). Μπλίζνιουκ 7 (1), Κλαρκ 15 (2), Παραλίου, Τραστσινέτσκι 7 (1), Νόντου 2, Ερνάντεζ 10, Γιάνκοβιτς 8 (1), Σταμπρούσκι, Άπσοου 14, Ουόρνερ 11.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ VITABIOTICS (Μανωλόπουλος): Μπράουν 14, Κατσίβελης 4, ΜακΚρί 14, Πέτεγουεϊ 20 (3), Σαλούστρος 5 (1), Χρυσικόπουλος 8 (1), Μίλερ 11 (2), Μωραΐτης 4, Μορεϊρά 5.

Ρέντη: Βρέθηκαν χρήματα σε λογαριασμούς συγγενών των συλληφθέντων που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα