Λάρισα-Άρης 68-67: Με υπογραφή Θριτ!

Η Λάρισα με τρεις ελεύθερες βολές του Τζέι Θριτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο κέρδισε (68-67) τον Άρη και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος

Με τον Τζέι Θριτ Τζούνιορ να είναι ο... απομηχανής θεός η Λάρισα επικράτησε στο φινάλε του Άρη με 68-67 και πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου θα περιμένει το νικητή της αναμέτρησης της Κυριακής (19/9) ανάμεσα στον Ιωνικό Νικαίας και τον Απόλλωνα Πάτρας!

Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε την τελευταία επίθεση των Θεσσαλών και κέρδισε φάουλ (το υπέδειξε ο Τάσος Κάρδαρης) στο τελευταίο δευτερόλεπτο πηγαίνοντας στην γραμμή της φιλανθρωπίας.

Εκεί, με 3/3 ελεύθερες βολές έδωσε τη νίκη στη Λάρισα, απέναντι στον Άρη που μπορεί να ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος, όμως στο φινάλε με καλάθια του Θοδωρή Ζάρα οι γηπεδούχοι αντέδρασαν επέστρεψαν και πήραν εν τέλει τη νίκη.

Η Λάρισα αιφνιδιάστηκε από την πίεση που ασκούσε ο Άρης στην άμυνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ (2-11 στο 5’ και 11-16 στο 10’). Οι Σπαν, Κρουμπάλι και Τσαϊρέλης έδιναν λύσεις, αφού Φόρτσουν και Γουάσινγκτον κινήθηκαν χαμηλά σε επίπεδο παραγωγικότητας. Παρ’ ολ’ αυτά ισορρόπησαν το πρώτο μέρος (23-23 στο 20’).

Στην επανάληψη, οι «κίτρινοι» με τους Γουίλιαμς και Κάουαν μπόρεσαν να ξεφύγουν (35-42 στο 27.30’’). Εκεί, ανέβασε την απόδοση του ο Θοδωρής Ζάρας και το τρίτο 10λεπτο έλειξε ισόπαλο (44-44).

Στην τελευταία περίοδο, ο Άρης πήρε ξανά διαφορά 7 πόντων (50-57 στο 34.30’’) με ένα σερί 10-0 (μετέτρεψε το 50-47 σε 50-57) και έδειχνε να έχει το απόλυτο κουμάντο.

Εκεί, οι Θεσσαλοί ανέβασαν την πίεση τους στην άμυνα, βρήκαν λύσεις από τους Σπαν και Κρουμπάλι και στο τέλος ο Τζέι Θριτ με τρεις ελεύθερες βολές έγραψε τον επίλογο της νίκης για τη Λάρισα...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 23-23, 44-44, 68-67.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 4 (5 ριμπάουντ), Χάντσον 7 (1/4 τρίποντα), Θριτ 6 (1/10 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κρουμπάλι 11 (1/6 δίποντα, 9/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 10 (5 ριμπάουντ), Σαχπατζίδης 1, Ζάρας 13 (4/8 τρίποντα), Φόρτιουν 5 (1), Σπαν 9 (3/5 τρίποντα), Καράμπελας 2.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούιστον 2, Κόουαν 16 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Σιδηροηλίας 2, Πουλιανίτης, Λόκετ 6, Νετζήπογλου 8 (1), Γουίλιαμς 17 (5/10 τρίποντα), Χάνλαν 14 (1 τρίποντομ 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κώττας 2.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη