ΑΕΚ-Τσμόκι Μινσκ 95-69: Άνετα κι ωραία...

Η ΑΕΚ επικράτησε 95-69 της Τσμόκι Μινσκ κι έκανε το «2 στα 2» στον όμιλο της στο Basketball Champions League.

Μολονότι η ομάδα της Λευκορωσίας έδειξε να την αιφνιδιάζει και να την... ταλαιπωρεί, μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου, οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν με συγκέντρωση κι έφτασαν άνετα στην επικράτηση, έχοντας μάλιστα και μια «γεμάτη» στατιστική. Με τα 13/21 τρίποντα και τις 29 ασίστ να ξεχωρίζουν...

Κάπως έτσι η ΑΕΚ κλείνει ιδανικά μια δύσκολη εβδομάδα, η οποία περιελάμβανε τρεις απαιτητικούς αγώνες κόντρα σε Χάποελ Χολόν, Περιστέρι και Τσμόκι Μινσκ. Δείγμα ότι αρχίζει σταδιακά να βρίσκει ρυθμό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου μπήκαν κάπως «μουδιασμένα» στο ματς και χωρίς να έχουν την απαραίτητη συγκέντρωση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να επιτρέψουν στους φιλοξενούμενους να πάνε το ματς στο ρυθμό που ήθελαν και να βρουν εύκολους πόντους με ατομικές ενέργειες. Είναι χαρακτηριστικό ότι Σάλας και Κλάιμπερν έφτασαν πολύ νωρίς στους 10 πόντους κι η Τσμόκι προηγήθηκε με 35-26 στο 14ο λεπτό.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, όμως, η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της και ξεκινώντας από την άμυνα έφερε το παιχνίδι εκεί που ήθελε. Οι «κιτρινόμαυροι» ανάγκασαν την αντίπαλο τους να υποπέσει σε εύκολα λάθη, βρίσκοντας παράλληλα ρυθμό στην επίθεση με πρωτοστάτη τον Λοτζέσκι.

Με τα τρίποντα του «Λότζο», η «Ένωση» πέρασε μπροστά (37-36 στο 17'), για να πάρει στη συνέχεια τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο σημείωσε μόλις 16 πόντους ενώ στα δύο επόμενα είχε συνολικά 53, με τον συσχετισμό ασίστ/λαθών να αποτυπώνει την εξαιρετική εμφάνιση.

Συγκεκριμένα, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν 21 ασίστ και 4 λάθη, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν 7 ασίστ και 9 λάθη ως το 30ο λεπτό. Μετρώντας και 9/14 τρίποντα, το γεγονός ότι η ΑΕΚ προηγήθηκε με 65-53 (29') έδειχνε να είναι η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων.

Ουσιαστικά, η τέταρτη περίοδο ήταν τυπική διαδικασία, με τη διαφορά να είναι σταθερά πάνω από τους 20 πόντους για την ελληνική ομάδα, η οποία έφτασε άνετα στο 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 47-39, 69-59, 95-69.

Δείτε τα στατιστικά των ομάδων στο gallery...

Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι