Liga Endesa: Ένα καλό ημίχρονο ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα! (videos)

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς πέτυχε η Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε 84-73 της Μάλαγα - Πήρε το ντέρμπι με την Μπιλμπάο η Μπανταλόνα.

Οι «μπλαουγκράνα» είδαν την αντίπαλο τους να προβάλει σθεναρή αντίσταση στο πρώτο μέρος αλλά στη συνέχεια επέβαλαν τον ρυθμό τους.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα της Ανδαλουσίας προηγήθηκε με 20-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα με 41-38.

Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Πέσιτς επέβαλαν τον ρυθμό τους και με επιμέρους 46-32 έφτασαν στην επικράτηση και το 2-0.

Ο Άντε Τόμιτς ήταν ο κορυφαίος, έχοντας 16 πόντους με 7/7 δίποντα, συν 7 ριμπάουντ, ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς μέτρησε 19 πόντους (7/9διπ.).

Στο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα της Παρασκευής (19/6), η Μπανταλόνα νίκησε στην παράταση την Μπιλμπάο με 86-79 (73-73κ.α.).

Ο Κόνορ Μόργκαν ήταν αυτό που έστειλε το ματς στην παράταση για τους Καταλανούς, οι οποίοι έφτασαν στη νίκη, έχοντας κορυφαίο τον Κλέμεν Πρέπελιτς (21π., 5ασ.)

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50