Ράστα Βέχτα-ΑΕΚ 70-81: Πρόκριση με περίπατο

Τη νίκη που ήθελε για να προκριθεί στους «16» του Basketball Champions League πήρε η ΑΕΚ που επικράτησε 81-70 της Ράστα Βέχτα εκτός έδρας.

Παρά τις τάσεις... αυτοχειρίας που επέδειξε στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ σημείωσε σπουδαίο «διπλό» επί γερμανικού εδάφους και έγινε η δεύτερη ελληνική ομάδα, μετά το Περιστέρι, που «σφράγισε» την πρόκρισή της στους «16» του Basketball Champions League. Η Ένωση επικράτησε με 81-70 της Ράστα Βέχτα, για την 13η αγωνιστική, καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας της στο ΟΑΚΑ (75-79) και καταλαμβάνοντας με ρεκόρ 8-5 τη δεύτερη θέση του Β' ομίλου. Στον αντίποδα, οι Γερμανοί υποχώρησε σε 6-7, εκτός τετράδας.

Η ΑΕΚ εξαργύρωσε το εντυπωσιακό της πρώτο ημίχρονο σε άμυνα (κράτησε τους γηπεδούχους στους 31 πόντους) και επίθεση (μέτρησε 14/16 δίποντα), παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +20 (51-31). Ωστόσο, στην επανάληψη η παραγωγικότητα της μειώθηκε, τα λάθη έκαναν την εμφάνιση τους και στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 21-8, βλέποντας τη Ράστα Βέχτα να πλησιάζει στο -8 (67-75 στο 37΄). Στο τελευταίο τρίλεπτο, όμως, μίλησε η εμπειρία του Σλότερ μέσα στη ρακέτα, η άμυνα επανενεργοποιήθηκε και η ΑΕΚ χωρίς άγχος έφτασε άνετα στο τελικό 81-70.

Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ