Προμηθέας Πατρών-Βίρτους Μπολόνια 78-69: Έκπληξη «μεγατόνων» στο ΔΑΚ Τόφαλος (photos)

Τη μεγαλύτερη ευρωπαϊκή νίκη του ως τώρα πέτυχε ο Προμηθέας Πατρών που επικράτησε 78-69 της Βίρτους Μπολόνια των Τζόρτζεβιτς, Τεόντοσιτς

Ένα... εκκωφαντικό ξέσπασμα του Προμηθέα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για να χαρίσει στους Αχαιούς μία ιστορική νίκη επί της Βίρτους Μπολόνια του Μίλος Τεόντοσιτς. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε με 78-69 των Ιταλών, για την 4η αγωνιστική του EuroCup, αυξάνοντας σε 3-1 το ρεκόρ της και δίνοντας τέλος το αήττητο της Βίρτους στον Α' όμιλο (3-1).

Ο Λάνγκστον Χολ ανέλαβε δράση στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και ο Προμηθέας πήρε και πάλι τον έλεγχο (62-58, 34’). Ο Χολ ήταν ο παίκτης που οργάνωνε το παιχνίδι των Πατρινών και με δικές του προσπάθειες έφερε την ομάδα του στο +6 (70-64, 38’). Ο Κασελάκης μίλησε σε κρίσιμο σημείο και ο Προμηθέας πήγε στο +9 (73-64, 1’28’’ για το τέλος). Οι Προμηθείς ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και κράτησαν το προβάδισμα ως το φινάλε, φτάνοντας σε μια σπουδαία επικράτηση.