Προμηθέας-Οστάνδη 84-88: Ένας Μέιερ δεν φέρνει την άνοιξη (photos)

Ο Τόνι Μέιερ ήταν εκπληκτικός αλλά ο Προμηθέας Πατρών γνώρισε την ήττα με 88-84 από την Οστάνδη εντός έδρας

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας υποχρέωσαν τον Προμηθέα σε αναπάντεχη εντός έδρας ήττα από τη βελγική Οστάνδη, για την 8η αγωνιστική του Basketball Champions League. Οι Αχαιοί «έπεσαν» με το τελικό 88-84 στο «Δ.Τόφαλος», θέτοντας σε κίνδυνο τη δεύτερη θέση του Δ' ομίλου (5-3).

Στον αντίποδα, οι Βέλγοι πανηγύρισαν την τρίτη ευρωπαϊκή επιτυχία τους και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση. Ο Τόνι Μέιερ έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα του Προμηθέα όμως αυτό δεν έφτανε στην ομάδα του Μάκη Γιατρά να πάρει τη νίκη.

Ο Αμερικάνος φόργουορντ σταμάτησε στους 33 πόντους, ενώ μαζί με τους Ριόν Μπράουν και Τέρελ Παρκς πέτυχαν τους 65 από τους 84 πόντους της ομάδας τους.

Με μόλις 9/27 τρίποντα (29/70 σουτ εντός πεδιάς) και την άμυνα να... μπάζει στο πρώτο ημίχρονο (σ.σ. δέχθηκε 49 πόντους), ο Προμηθέας πέταξε στον κάδο των... απορριμμάτων την υπεροχή του στα επιθετικά ριμπάουντ.

Η Οστάνδη εκμεταλλεύτηκε το «μουδιασμένο» ξεκίνημα του Προμηθέα, το οποίο συνοδεύτηκε από πολλά αμυντικά κενά, και προηγήθηκε γρήγορα με 2-7. Ωστόσο, οι Αχαιοί αντέδρασαν, προσπέρασαν με 13-12, ενώ έκλεισαν την περίοδο στο +1 (22-21). Με τον Μέιερ να είναι απελπιστικά μόνος στην επίθεση (22 π. στο ημ.) και την άμυνα να συνεχίζει να... ψάχνεται, η ομάδα του Μάκη Γιατρά είδε το προβάδισμα να κάνει... φτερά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -3 (46-49).

Ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή στην τρίτη περίοδο, ενεργοποιώντας την άμυνα του και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 10-2 για το 56-51. Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα έκανε την επανεμφάνιση της, με τους Βέλγους να βρίσκουν τους διαδρόμους και να μειώνουν σε 63-62 στο 30΄. Στην τελευταία περίοδο, η αστοχία των γηπεδούχων, σε συνδυασμό με τα διαδοχικά λάθη των Αχαιών επέτρεψαν στους Βέλγους να ανακτήσουν το προβάδισμα και να το διατηρήσουν μέχρι το τελικό 84-88.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-49, 63-62, 84-88

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ