Ελλάδα-Γερμανία 92-84: Να περάσει ο επόμενος... (photos)

Παρότι αγωνίστηκε με βασικές απουσίες η Ελλάδα δεν συνάντησε καμία δυσκολία και επικράτησε με 92-84 της Γερμανίας στο ΔΑΚ Τόφαλος

Το αήττητο σερί της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου συνέχισε η Ελλάδα, η οποία έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τους Μπουρούση, Λαρεντζάκη και Γιαννόπουλο πήρε τη νίκη με 92-84 κόντρα στους επίσης αήττητους Γερμανούς ως το σημερινό ματς.

Η Γερμανία μπήκε καλύτερα στο ματς και επέβαλλε στα πρώτα λεπτά το ρυθμό της παίρνοντας το προβάδισμα με 22-11 με καλάθι του Γκίφεϊ στο 7΄. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα όμως βρήκε τις λύσεις για να επιστρέψει και με δίποντο του Μπουρούση πέρασε μπροστά στο σκορ με 23-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Μάλιστα το σερι της Εθνικής κράτησε ως το 20-0 όταν ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο έκανε το 31-22 στο 12΄.

Η Ελλάδα στη συνέχεια προηγήθηκε με 36-26 με δίποντο του Μαυροειδή στο 16΄για να έρθει ένα επιμέρους σκορ 7-2 από τους Γερμανούς και να μειώσουν σε 38-33 με τρίποντο του Άκπιναρ στο 18΄.  Mε το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά για την Ελλάδα πήγε στο +12 (47-35) με καλάθι του Γιαννόπουλου. Η Ελλάδα συνέχισε να συντηρεί τη διαφορά και με καλάθι του Μπουρούση έκανε το 57-45 στο 26΄, όμως η Γερμανία μείωσε σε 62-54 με δυο βολές του Μπένζινγκ στο 29΄ ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 67-61. Τα «πάντσερ» μάλιστα μείωσαν ακόμα περισσότερο με καλάθι του Τίεμαν (73-70) στο 35΄για να έρθει ο Σαλούστρος και να κάνει το 75-70. Όμως στο τέλος η Ελλάδα σοβαρεύτηκε και πήρε μια ακόμα νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 45-35, 63-56, 92-84.

Super League: Πρωτάθλημα… μέσης ταχύτητας
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε ΠΑΟΚ - Μπριζ, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός και Στέφανο Τσιτσιπά
Ραντεβού με την ιστορία έχουν ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα και ο Ολυμπιακός στην Πόλη!
Elite League: Νίκες για Μίλωνα, Ηρακλή και Ψυχικό