Προμηθέας Πατρών-Μπεσίκτας 80-72: Δεν τον σταμάτησαν ούτε οι Τούρκοι (photos)

Ούτε η Μπεσίκτας μπόρεσε να μπει «εμπόδιο» στο δρόμο του εκπληκτικού φέτος στο Basketball Champions League Προμηθέα Πατρών, ο οποίος πήρε τη νίκη με 80-72 εντός έδρας

Μπορεί η ομάδα της Πάτρας να είδε με το «καλημέρα» του ματς να χάνει τον βασικό της σέντερ Οκτάβιους Έλις, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα όμως παρά και τις απουσίες των Λίποβι και Κατσίβελη βρήκε τις λύσεις προκειμένου να πάρει μια ακόμα ευρωπαϊκή νίκη και πλέον να κοιτάζει ακόμα καλύτερα τη συνέχεια στη διοργάνωση.

Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε δυνατό ντέρμπι από το τζάμπολ της, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στις πρώτες τρεις περιόδους (22-20, 34-32 και 53-52 στο 30΄). Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο «μίλησε» ο Νίκος Γκίκας για τον Προμηθέα, με τον Έλληνα πόιντ γκαρντ να σημειώνει 10 πολύτιμους πόντους στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης.

Με το σκορ στο 66-64, ο άσος των Αχαιών ευστόχησε σε δύο κολλητά τρίποντα για το 72-66, ενώ ακόμη κι όταν η Μπεσίκτας μείωσε σε 74-70 δήλωσε «παρών» και μετά από κλέψιμο και φάουλ που του έγινε έγραψε από τη γραμμή των βολών το 76-70 στα 54΄΄ για τη λήξη, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 80-72, χάρη στην ευστοχία των Πατρινών από τη γραμμή του φάουλ.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ