ΠΑΟΚ-Ναντέρ 83-82: Πρώτη νίκη σε... νεκρό χρόνο!

Με μια βολή του Βαγγέλη Μαργαρίτη κι ενώ το χρονόμετρο είχε μηδενίσει, ο ΠΑΟΚ νίκησε 83-82 τη Ναντέρ

Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ είχε... κρύο αίμα και μετά το φάουλ που έκανε ο Γκαμπλ ευστόχησε στην πρώτη από τις δύο βολές που εκτέλεσε σε... νεκρό χρόνο. Ο τρόπος που μπήκε τελικά μέσα (αναπήδησε στη στεφάνη και χτύπησε ταμπλό) ήταν απλά μια... σύνοψη του συγκλονιστικού αγώνα που έγινε στην Πυλαία.

Αρκεί απλά να πούμε ότι οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν πίσω στο σκορ 79-82, 11.2'' πριν τη λήξη αλλά τελικά πέτυχαν τη μεγάλη ανατροπή, εκμεταλλευόμενοι και την έλλειψη καθαρού μυαλού που είχε η Ναντέρ. Όπως και να έχει το πιο σημαντικό είναι ότι η ελληνική ομάδα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, έπιασε τη Ναντέρ στο 1-3 κι έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και με τον Μορεϊρά να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι (12π. με 5/5διπ.), βρέθηκαν ακόμα και στο +10 (37-27 στο 21'). Στην άλλη άκρη του παρκέ, όμως, η άμυνα του “δικεφάλου” αδυνατούσε να σταματήσει τον Γιουσκεβίτσιους, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (10 στο πρώτο δεκάλεπτο).

Με αυτό τον τρόπο η Ναντέρ έμεινε στο ματς και στην τρίτη περίοδο έφερε... τούμπα το ματς αφού ο ΠΑΟΚ ευστόχησε μόλις σε τρία σουτ εντός παιδιάς, την ώρα που ο Κονάτε έκανε ζημιά από την περιφέρεια κι έστειλε την ομάδα στο +5 (54-49).

Τα μοναδικά εύστοχα σουτ εντός παιδιάς της ελληνικής ομάδας ήταν τα 3/3 τρίποντα που σημείωσε ο Ζάρας, ο οποίος κράτησε... όρθιους τους γηπεδούχους που είδαν τη γαλλική ομάδα να ξεφεύγει ακόμα και με 64-57 (33'). Σε εκείνο το σημείο ο άποντος μέχρι τότε Γκος ανέλαβε δράση και σημειώνοντας 11 μαζεμένους πόντους κατάφερε να... εξαφανίσει τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 79-79, 48'' πριν το φινάλε.

Η Ναντέρ πέτυχε 3/4 βολές και προηγήθηκε 82-79 αλλά ο Ζάρας κέρδισε φάουλ από τον Πάλσον σε προσπάθεια για τρίποντο και ισοφάρισε, 11.2'' πριν το τέλος! Στην τελευταία φάση ο Ουότερς πήγε να δώσει τη νίκη στους φιλοξενούμενους αλλά ήταν άστοχος κι ο Μαργαρίτης που πήρε το ριμπάουντ κέρδισε το φάουλ από τον Γκάμπλ με το που... μηδένισε το χρονόμετρο!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 53-54, 83-82.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Κερδίστε 2 εισιτήρια για το Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Game 2
Πανέτοιμος για το Game 1, κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ: Οι διαιτητές του Game 2 με τη Μακάμπι
Νέο σκάνδαλο στην Premier League: Συνελήφθησαν δύο παίκτες για βιασμό και σεξουαλική επίθεση