Ντνίπρο-Άρης 51-55: «Απόδραση» από την Ουκρανία (photos)

Ο Άρης επικράτησε με 55-51 επί της Ντνίπρο στην Ουκρανία και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο FIBA Europe Cup.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Άρης μπήκε νωχελικά και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με δέκα πόντους, ωστόσο συνήρθε και παίζοντας καλή άμυνα κατάφερε να αντιδράσει. Με κορυφαίους τους Μπελ και Μποχωρίδη κέρδισε την Ντνίπρο 55-51 στην έδρα της και πήρε την πρώτη του νίκη στο FIBA Europe Cup.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι Ουκρανοί να εκμεταλλευτούν την ευκαιρία και με «όπλο» τους το τρίποντο να πάρουν ένα προβάδισμα 7 πόντων (22-15). Στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν την εικόνα τους, «έσφιξαν» την άμυνά τους και μείωσαν στο καλάθι (25-23), ωστόσο η Ντίνπρο κατάφερε να βρει λύσεις και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 33-28.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Άρης εμφανίστηκε πιο επιθετικός, «τρέχοντας» ένα σερί 5-0, το οποίο έφερε και την ισοφάριση σε 33-33, ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Μποχωρίδη πέρασε μπροστα (37-40). Παρόλ' αυτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +2 (44-42), δείχνοντας περισσότερη ψυχραιμία στο τελευταίο λεπτό.

Με ένα γρήγορο 7-0, που έφερε το 44-49, οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν στην αρχή της τέταρτης περιόδου και για πρώτη φορά στον αγώνα έδειξαν ότι υπερτερούν ποιοτικά των Ουκρανών. Μπελ και Μποχωρίδης ήταν εξαιρετικοί, ενώ ο Λάκι Τζόουνε πέτυχε ένα κρίσιμο τρίποντο στο 1,03'', «γράφοντας» το 49-54, με το τελικό σκορ (51-55) να διαμορφώνεται χάρη σε εύστοχη βολή του Χάρις.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γκάρι Μπελ και Λευτέρης Μποχωρίδης με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, την ώρα που ο Έλληνας γκαρντ μάζεψε και 9 ριμπάουντ. Σημαντική και η βοήθεια του Λάκι Τζόουνς, ο οποίος μπορεί να είχε μόλις 5 πόντους, ωστόσο πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο στο τελευταίο λεπτό. Για τους Ουκρανούς ξεχώρισε ο Μαξίμ Ζακουρντάιεφ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία