Έγραψε ιστορία στο Βέλγιο ο Προμηθέας!

Ο Προμηθέας νίκησε (93-84) στην έδρα της Οστάνδης και πέτυχε την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην Ευρώπη!

Στο παρθενικό του ματς στο Basketball Champions League η ομάδα της Πάτρας εμφανίστηκε ιδιαίτερα “διαβασμένη” κι έδειξε εξαιρετικά στοιχεία στο παιχνίδι της. Ο Προμηθέας τελείωσε τον αγώνα με 23/32 δίποντα και 22 ασίστ, ενώ παράλληλα ανάγκασαν τους γηπεδούχους σε 16 λάθη. Η ελληνική ομάδα έδειξε από το ξεκίνημα διάθεση να επιβάλει το ρυθμό της, κάτι που κατάφερε στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά σημείωσαν 34 πόντους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο κι εξασφάλισε διψήφια διαφορά (42-32 στο 16'), έχοντας εξαιρετικά ποσοστά! Στην επανάληψη, όμως, ένα... μπλάκ άουτ, επέτρεψε στην Οστάνδη να τρέξει σερί 10-0, ισοφαρίζοντας σε 58-58 (25').

Τα συνεχόμενα λάθη του Προμηθέα πήγαν να κάνουν δύσκολα τα πράγματα αλλά οι Μέιερ, Μπράουν και Κασελάκης είχαν απαντήσεις από την περιφέρεια. Κάπως έτσι η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 88-77 στο 37', την ώρα που η γηπεδούχος έμεινε από δυνάμεις και εν τέλει παραδόθηκε.

Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές