ΑΕΚ-Εστουδιάντες 79-87: Χαστούκι με το… καλημέρα

Η ΑΕΚ πλήρωσε το κάκιστο ξεκίνημά της, στη συνέχεια έμεινε από δυνάμεις και στο τέλος γνώρισε την ήττα από την Εστουδιάντες.

Ανέτοιμη για το εφετινό ευρωπαϊκό ταξίδι της παρουσιάστηκε η ΑΕΚ, στην πρεμιέρα του Basketball Champions League. Η Ένωση ηττήθηκε με 79-87 από την Εστουδιάντες και μπήκε με το... αριστερό στην πρεμιέρα του Γ' ομίλου.

H ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν νωθρή με αρκετά κενά στην άμυνα και χωρίς συγκέντρωση στην επίθεση, όπου υπέπεσε σε 7 λάθη! Από την άλλη πλευρά της η Εστουδιάντες εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» και τις δεύτερες επιθέσεις που πήρε από τα επιθετικά ριμπάουντ, παίρνοντας εύκολα μια διαφορά 16 πόντων (15-31 στο 10΄).

Στην δεύτερη περίοδο η είσοδος των Σάκοτα και Ξανθόπουλου άλλαξαν αισθητά την εικόνα των γηπεδούχων. Όσο πέρναγε η ώρα η ΑΕΚ ανέβαζε την απόδοση της, και ένα λεπτό πριν τον ημίχρονο μείωσε στους 5 (38-43). Η Εστουδιάντες όμως απάντησε με 5 σερί πόντους και πήγε στα αποδυτήρια στο +10 (38-48).

Η ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση της αλλά οι Ισπανοί με τον Λάντεσμπεργκ να είναι ασταμάτητος στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν διαφορά ασφαλείας (55-65 στο 30΄).

Η Ένωση με επιμέρους σκορ 11-1 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου μείωσε στο πόντο (65-66 στο 34’). Η Εστουδιάντες όμως άντεξε στην πίεση της ΑΕΚ και με ένα σερί 11-0 πήρε και πάλι διψήφια διαφορά (68-81 στο 38΄) και ουσιαστικά καθάρισε τον αγώνα. Ο Ξανθόπουλος με ένα τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου διαμόρφωσε το τελικό 79-87.

Τα δεκάλεπτα: 15-31, 38-48, 55-65, 79-87

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 3, Τζέιμς 21(2), Γκριν 9(1), Ξανθόπουλος 13(1), Σάκοτα 16(1), Τσαλμπούρης , Άτιτς 8, Μπάρλοου , Μωραΐτης , Μαυροειδής 5, Σι 4.

Εστουδιάντες (Σάλβα Μαλδονάδο): Τσέβτκοβιτς 9(1), Χάκανσον , Μπριθουέλα , Βιθέντο 5(1), Κουκ 11(3), Πένα , Σάτον 2, Λάντεσπεργκ 28(3), Σόλα , Μπράουν 24(2), Κανερ-Μέντλεϊ 2, Αρτεάγκα 6.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Εκτός από το μεγάλο «ραντεβού» ο Μάτι Λι