Εθνική Μπάσκετ Νεανίδων: Πρεμιέρα με το «αριστερό»

Με ήττα με 61-43 από το Βέλγιο ξεκίνησε η Εθνική Μπάσκετ Νεανίδων την προσπάθειά της στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Οπόρτο της Πορτογαλίας.

Η περιγραφή από την ιστοσελίδα της ΕΟΚ:

«Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έδειξε πολύ καλά στοιχεία στα 31 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο υπόλοιπο διάστημα έδειξε ένα κακό αγωνιστικό πρόσωπο τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Οι Βελγίδες που διαθέτουν ένα ιδιαίτερα ομοιογενές σύνολο βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα στα μακρινά σουτ (11/22 τρίποντα). Παράλληλα κυριαρχήσαν στα ριμπάουντ (43-29) και κυρίως στα επιθετικά αφού μάζεψαν 16.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η ομάδα του Ευριπίδη Μελετιάδη επέβαλε το ρυθμό της και προηγήθηκε με 7-12 (10-14 στο 10΄). Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Βέλγιο με όπλο τα τρίποντα ανέτρεψε την εικόνα και έφυγε για τα αποδυτήρια με +7 (27-20).

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι Βελγίδες συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό και διεύρυναν την διαφορά (37-24). Η Εθνική Ομάδα έκανε την ύστατη προσπάθεια επιστροφής στο ματς και τα κατάφερε ως ένα βαθμό (38-32). Η προσπάθεια είχε συνέχεια μέχρι το πρώτο λεπτό του τελευταίου δεκαλέπτου (40-36). Από κει και πέρα η εικόνα ήταν καταστροφική αφού το Βέλγιο με σερί 21-7 έφτασε άνετα στη νίκη.

Από τη Εθνική ξεχώρισε η Παυλοπούλου ενώ από το Βέλγιο κορυφαίες ήταν οι Βερέλστ (15π. με 4/5 τρ.) Ντεβλέγκερ.

Δεκάλεπτα: 10-14, 27-20, 40-34, 61-43.

Ελλάδα (Μελετιάδης): Κυλαζίδου 3(1), Πολύζου 2, Γεροστεργίου 6(2), Θεοδώρου 4, Παυλοπούλου 11(1), Χριστινάκη 4, Καραμπάτσα 5, Στεφάνου, Μαντά, Φασούλα 8, Μπόστη.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας: Λιθουανία-Σερβία 68-80