Προκρίθηκε ο Ίκαρος!

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε ο Ίκαρος Καλλιθέας που επικράτησε εκτός έδρας του Κολοσσού Ρόδου στην παράταση με 80-77.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη να είναι πιο αποτελεσματικό στα τελευταία λεπτά. Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Κολοσσός αγωνίστηκε χωρίς τον Μάρκους Χάτεν, αλλά παρόλα αυτά κατάφερε να «γυρίσει» το εις βάρος του σκορ, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο έχανε με 6-19 και στο ημίχρονο με 31-40.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους με ηγέτη τον Χόπσον και προηγήθηκε με 73-71, 21'' πριν το τέλος. Στα 8'' ο Λιούμπισιτς αστόχησε σε λέι-απ,οι γηπεδούχοι πήραν το ριμπάουντ αλλά έκαναν το λάθος και στην εκπνοή ο Κουμπούρας έστειλε το ματς στην παράταση (73-73).

Εκεί ο Κολοσσός ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με 77-73, με καλάθι του Μπόικιν, 1.46' πριν το τέλος, αλλά ο Ίκαρος με 2/2 βολές και λέι-απ του Κουμπούρα έκανε το 77-78, 10'' πριν το τέλος. Ο Ασημακόπουλος στα 5'' αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια και ο Κουμπούρας με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 80-77.

Τα δεκάλεπτα: 6-19, 31-40, 54-56, 73-73(κ.α.), 77-80
Διαιτητές: Ταβουλαρέας- Διαμαντής- Τσούνας
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΒΑΠ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 2, Καλαϊτζής 3 (1), Πάνος 1, Γεωργαλλής 3 (1), Ασημακόπουλος 1, Μπόικιν 16 (1), Χαρίσης 6, Τσάμης 16 (1), Χόπσον 29.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Λυκογιάννης): Μπέινς 16, Κουμπούρας 12 (1), Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου, Τσιάρας 7 (1), Λιούμπισιτς 11, Κινγκ 7 (1), Τζόνσον 16 (2), Τζιάλλας 1, Σένσλεϊ 6 (1).

Τένις: Θρίαμβος της Σβιάτεκ στη Μαδρίτη - Λύγισε τη Σαμπαλένκα σε... μαραθώνιο τελικό!
Άστον Βίλα: Πιθανή η συμμετοχή Μαρτίνες και Τίλεμανς στη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό