NBA: Ελληνικό πάρτι με σούπερ Αντετοκούνμπο κόντρα στους Κινγκς οι Μπακς (video)
Twittet / Giannis_ant34

Στην ελληνική βραδιά του Fiserv Forum, οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν 126-113 των Σακραμέντο Κινγκς.

Η βραδιά στο Fiserv Forum είχε ελληνικό χρώμα στην ετήσια Greek Night, με τους Μιλγουόκι Μπακς να επικρατούν 126-113 των Σακραμέντο Κινγκς, με νέο σόου Γιάννη Αντετοκούνμπο και Τζρου Χόλιντεϊ.

Στο ημίχρονο του αγώνα με τους Κινγκς, το Fiserv Forum ντύθηκε στα γαλανόλευκα για την ετήσια Greek Night, με παραδοσιακούς χορούς, χιλιάδες Έλληνες στις εξέδρες και στα μεγάφωνα να ακούγεται ο Κωνσταντίνος Αργυρός.

Την ώρα του αγώνα, έλαμψε για μια ακόμη φορά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, όπου μαζί με τον Τζρου Χόλιντεϊ οδήγησαν τους Μπκας στη νίκη, φτάνοντας τις έξι στα τελευταία επτά παιχνίδια.

Οι Κινγκς ξεκίνησαν δυναμικά το ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με 8-0, αλλά τα «ελάφια» κατάφεραν να αντιδράσουν άμεσα. Στο πρώτο 12λεπτο, οι δυο ομάδες σούταραν με υψηλά ποσοστά ευστοχίας, μετρούσαν 15 ασίστ, έκαναν λίγα λάθη και, στο φινάλε της περιόδου, οι Μπακς προηγούνταν 34-29.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Μίντλετον και Χόλιντεϊ πήραν τη σκυτάλη, από τον Γιάννη που πέρασε στον πάγκο, μην επιτρέποντας στους Κινγκς να πλησιάσουν και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 68-61.

Στο τρίτο 12λεπτο, ο Αντετοκούνμπο μπήκε αποφασισμένος, αλλά, έκανε δυο γρήγορα φάουλ στα μέσα της περιόδου. Οι Μπακς εξακολουθούσαν να προηγούνται με 92-84 και πήγαν στη τέταρτη περίοδο, προηγούμενοι 97-94, με τους Κινγκς να βρίσκονται στη διεκδίκηση της νίκης. Όταν έκανε το πέμπτο φάουλ, ο Αντετοκούνμπο απαίτησε και έμεινε στο παιχνίδι, με τους Κινγκς να παραμένουν κοντά στο σκορ.

Ο Μίντλετον έβαλε μεγάλο τρίποντο, ο Γιάννης έδωσε την ασίστ στον Άλεν, για το 119-101, έβαζε τις βολές, αλλά και το καλάθι για το διψήφιο προβάδισμα των γηπεδούχων, 115-105. Με 5:05 να απομένουν για το φινάλε, οι Κινγκς δεν είχαν άλλες δυνάμεις, ο Αντετοκούνμπο προσέφερε θέαμα και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους Μπακς να είναι οι νικητές με το τελικό 126-113.

Απέναντι στους Κινγκς, ο Αντετοκούνμπο είχε 9/10 βολές, δείχνοντας πως έχει βελτιωθεί στο συγκεκριμένο κομμάτι. Τα δύο κρίσιμα τρίποντα που πέτυχε δικαίωσαν την επιλογή να μείνει στο παρκέ, παρά τα φάουλ. Ο Greek Freak τέλειωσε το ματς με 35 πόντους (10/17 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9/10 βολές), 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 32:44 λεπτά συμμετοχής.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ σημείωσε 31 πόντους (10/19 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές), μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ.

Οι Κινγκς προέρχονταν από τρεις σερί νίκες, με τους Μπακς να τους βάζουν στοπ. Ο Ντομάντας Σαμπόνις άγγιξε το τριπλ-νταμπλ, έχοντας 23 πόντους (8/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές), 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ωστόσο, ο ΝτεΆαρον Φοξ δεν ήταν αποτελεσματικός, 15 πόντοι με 5/16 σουτ.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός και Περιστέρι – Τενερίφη
Παναθηναϊκός AKTOR: Πέντε χρόνια από τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου – Η συγκινητική ανάρτηση
«Μάξι, παικτάρα, τριφυλλάρα – Στο Top-3 ο Φορτούνης»: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ντεσάν επιβεβαίωσε το «άκυρο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες - Τι συμβαίνει με Εμπαπέ