NBA: Ασταμάτητοι οι Μπακς με σούπερ Giannis και 6 στα 6 (video)
screenshot

Οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν δύσκολα των Ντιτρόιτ Πίστονς με 110-108.

Συναρπαστικό ήταν των παιχνίδι των Μιλγουόκι Μπακς κόντρα στους Ντιτρόιτ Πίστονς, με τα «ελάφια» να διατηρούν την καλή παράδοση που έχουν δημιουργήσει, παίρνοντας τη 15η νίκη στα τελευταία 16 παιχνίδια. Η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο έκαμψε την αντίσταση των Πίστονς με 110-108, φτάνοντας τις έξι νίκες στα έξι πρώτα παιχνίδια φέτος στο NBA.

Σε αυτό το ματς, οι Μπακς μπήκαν δυνατά και πήραν προβάδισμα στο ξεκίνημα, με έναν «καυτό» Χόλιντεϊ, που στην πρώτη περίοδο (34-23), πέτυχε 13 πόντους με τρομερά ποσοστά.

Η ομάδα του Μιλγουόκι έφτασε να έχει 15 πόντων, 40-25, με ασίστ και γκολ-φάουλ του Αντετοκούνμπο, πριν ο Έλληνας φόργουορντ περάσει στον πάγκο για ανάσες.

Σε εκείνο τοπ σημείο οι Πίστονς ροκάνισαν τη διαφορά, με τον Κάνινχαμ να σκοράρει διαρκώς, φτάνοντας στο ημίχρονο τους 19 πόντους και το σκορ να είναι στο 60-52.

Στην αρχή του δευτέρου μέρος οι Πίστονς μπήκαν δυνατά και έφτασαν τη διαφορά στον πόντο, αλλά οι Μπακς απάντησαν με ένα σερί 9-0 και η 3η περίοδος έληξε 88-77, με τον Γιάννη να πετυχαίνει 15 πόντους σε αυτό το 12λεπτο.

Η τελευταία περίοδος ήταν συναρπαστική, με την ομάδα του Ντιτρόιτ να εκμεταλλεύεται την αστοχία των Μπακς στα τρίποντα και να πλησιάζει στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε ντέρμπι, με τον Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει κρίσιμους πόντους, μαζί με τον Λόπεζ, για το τελικό 110-108.

Ο Έλληνας φόργουορντ δεν φόρτσαρε ιδιαίτερα σε αυτό το παιχνίδι, για τα δικά του δεδομένα, αλλά και πάλι έφτασε τους 31 πόντους με 12/19 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες και 4 λάθη σε 31:44 λεπτά συμμετοχής.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 25 πόντους με 2/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 6/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ και ο Μπρουκ Λόπεζ πέτυχε 24 πόντους με 8/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ.

Για τους Πίστονς, που δεν έχουν νίκη εκτός έδρας, ξεχώρισε ο Κέιντ Κάνινχαμ που πέτυχε 27 πόντους με 8/14 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία