NBA: Ιστορική εμφάνιση Αντετοκούνμπο και νίκη-θρίλερ για Μπακς (photos+videos)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγραψε ιστορία και οδήγησε τους Μπακς σε νίκη κόντρα στους Νετς.

Ολόκληρο το NBA υποκλίνεται στον Γιάννη Αντετοκούνμπο! Στην ένατη σεζόν του στους Μιλγουόκι Μπακς, έγινε ο παίκτης με τους περισσότερους πόντους στην ιστορία της ομάδας και της έδωσε τη νίκη στο παιχνίδι με τους Νετς με 120-119 μέσα στο Μπρούκλιν.

Ο Giannis τη βραδιά που ξεπέρασε τον Καρίμ Τζαμπάρ έβαλε το τρίποντο, που έστειλε το ματς στην παράταση και ευστόχησε στις βολές για τη νίκη.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα θρίλερ, αλλά στα δύσκολα ο Έλληνας φόργουορντ ήταν παρών, καθώς με δικό του τρίποντο το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Με το σκορ στο 119-118, ο Αντετοκούνμπο βγήκε στην επίθεση κατά μέτωπο και κέρδισε καθαρό φάουλ από τον Κλάξτον στα τρία δευτερόλεπτα. Έβαλε την πρώτη για την ισοφάριση, έβαλε την δεύτερη για την νίκη, με τους Μπακς να φεύγουν νικητές από το Μπρούκλιν.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδειξε με την απόδοσή του, πως ο τίτλος του MVP του ανήκει. Σε 39:19 λεπτά συμμετοχής είχε 44 πόντους (13/17 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 15/19 βολές), 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Νετς έκαναν ό,τι μπορούσαν απέναντι στον Greek Freak, στο τέλος της βραδιάς όμως τους έλειψε ένα μεγάλο σουτ. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μπρούκλιν, ήταν ο Κέβιν Ντουράντ, που σημείωσε 26 πόντους (10/21 σουτ, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές), ενώ μοίρασε και 11 ασίστ. Ο Καϊρί Ίρβινγκ σταμάτησε στους 25 πόντους (9/22 σουτ, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές), με τον Μπρους Μπράουν να προσθέτει 23 πόντους.

Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ακόμα δεν μπορώ να τρέξω! Θα μου πάρει καιρό στο επίπεδο που θέλω»
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Τα δεδομένα για Μαρτίνες και Τίλεμανς ενόψει της ρεβάνς