Ιντιάνα Πέισερς: Σταμάτησαν τους Καβαλίερς (videos)

Στην ιστορία πέρασε σερί δώδεκα θετικών αποτελεσμάτων των Κλίβελαντ Καβαλίερς έπειτα από ήττα με 103-99 από τους Ιντιάνα Πέισερς στο «Bankers Life Fieldhouse».

Παραγωγικά διακρίθηκε ο Σι Τζέι Μάιλς με 26 πόντους, ενώ ο Ντέιβιντ Ουέστ πέτυχε 20, αλλά ο Τζορτζ Χιλ, ο οποίος είχε επίσης 20, σημείωσε καθοριστικό τρίποντο, που συνδύασε με μία βολή κερδίζοντας φάουλ. Ακόμα, ο Σόλομον Χιλ επέστρεψε με 11 πόντους στο αρχικό σχήμα, από το οποίο αφαιρέθηκε ο Ρόντι Στάκι (2 πόντ., 1/6 σουτ, 19:37). Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα του Φρανκ Βόγκελ βρέθηκε στο -13, αλλά με επιμέρους 14-2 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου μείωσε τη διαφορά και ολοκλήρωσε την ανατροπή στα τελευταία λεπτά της συναρπαστικής αναμέτρησης.

Έτσι οι Πέισερς ανέβηκαν στο 19-32 παρά τον παραγκωνισμό των Πολ Τζορτζ (πόδι), Ίαν Μαϊνμί (αστράγαλος) και Λαβόι Άλεν (γόνατο). Για τους εκπρόσωπους του Οχάιο, που υποχώρησαν στο 31-21, έλειψε ο Άντερσον Βαρεχάο (αχίλλειος τένοντας), ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς τελείωσε το ματς με 25 πόντους, αλλά αποκόμισε τραυματισμό στον δεξιό καρπό και με το πέρας της αναμέτρησης έκανε λόγο για ενοχλήσεις στον δεξιό αστράγαλο. Αναμένεται, πάντως, να παίξει κανονικά στο μεθαυριανό ματς (08/02, 22:30) με τους Λος Άντζελες Λέικερς στο «Quicken Loans Arena». Από εκεί και πέρα, ο Κάιρι Έρβινγκ είχε 29 πόντους και ο Τζέι Αρ Σμιθ 17, αλλά ο Κέβιν Λοβ περιορίστηκε στους 5 (2/8 σουτ, 33:41).

Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα