Φιλικά προετοιμασίας: Κεφάτος Ντουράντ (videos)

Ο Κώστας Κουφός απέσπασε ρεπό και χάλασε τη διαφαινόμενη ελληνική τριπλέτα, αλλά ο Κέβιν Ντουράντ ξεχώρισε στη βραδιά φιλικών αγώνων πετυχαίνοντας 36 πόντους.

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ κατέγραψαν εύκολο 109-81 σε βάρος των Ντένβερ Νάγκετς, προηγούμενη ομάδα του Κουφού. Άλλωστε ο Ντουράντ σημείωσε 22 από τους 36 πόντους του (13/20 σουτ) κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης, που διεξήχθη στο «Chesapeake Energy Arena». Ακόμα, ο Σερζ Ιμπάκα «έγραψε» 13 πόντους (4/10 σουτ), 9 ριμπάουντ και… 5 ασίστ, ενώ ο Τάμπο Σεφολόσα είχε επίσης 13 πόντους (4/6 σουτ), αλλά ο Τζέρεμι Λαμπ αποδείχθηκε μέτριος με 6 πόντους (3/12 σουτ), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 20 λεπτά. Για τους «σβόλους», οι Αντρέ Μίλερ (3/5 σουτ) και Νέιτ Ρόμπινσον (3/7 σουτ) πέτυχαν από 10 πόντους, ενώ ο Τάι Λόουσον έπαιξε με ενοχλήσεις στη μέση και αρκέστηκε σε 7 πόντους, (3/8 σουτ) και 4 ασίστ σε 26 λεπτά.

Στο «FedExForum», οι Μέμφις Γκρίζλις κατέβαλαν τους Μιλγουόκι Μπακς με 102-99, στο οποίο συνέβαλε ο Νικ Καλάθης με 3 πόντους (1/3 σουτ), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη σε 13 λεπτά, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούμπο είχε 8 πόντους (2/3 σουτ), 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 19 λεπτά. Από την πλευρά του, ο Κουφός πήρε ρεπό από τον Ντέιβ Τζόρτζερ, όπως οι Μάικ Μίλερ, Ζακ Ράντολφ και Ταϊσόν Πρινς. Συνολικά ξεχώρισε ο Κουίνσι Ποντέξτερ με 24 πόντους (9/14 σουτ) συν 4 ριμπάουντ και ο Τζέριντ Μπέιλες ακολούθησε με 18 πόντους (6/13 σουτ), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 28 λεπτά, ενώ ο Μάικ Κόνλεϊ, που είχε 17 (5/10 σουτ), σημείωσε τρεις κρίσιμους πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα. Για τους Μπακς, ο Κρις Μίντλετον έφτασε στους 15 πόντους (7/14 σουτ), στα 4 ριμπάουντ και στο 1 κλέψιμο εντός 25 λεπτό, ενώ ο Μπράντον Νάιτ είχε 19 πόντους (8/16 σουτ) παρά ενοχλήσεις στο πόδι και ο Ο Τζέι Μέιο 14 πόντους συν 4 ριμπάουντ συν 3 ασίστ. Ακόμα, ο Τζον Χένσον ήταν βασικό «4άρι» και κατέγραψε 8 πόντους (3/6 σουτ), 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 34 λεπτά, ενώ στη βασική πεντάδα του Λάρι Ντρου βρέθηκε και ο Καρόν Μπάτλερ, αλλά έμεινε στα 1/5 σουτ.

Από την πλευρά του, ο Ντουέιν Ουέιντ επανήλθε στη δράση με 14 πόντους (5/10 σουτ), 5 ριμπάουντ και 5 λάθη σε 24 λεπτά, αλλά οι Μαϊάμι Χιτ έχασαν με 100-82 από τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς στο «Verizon Center». Σημειώνουμε πως ο Έρικ Σποέλστρα ξεκούρασε τους Ρέι Άλεν, Μάικλ Μπίσλι και Ρασάρντ Λιούις, ενώ ο Μπράντλι Μπιλ πέτυχε 29 πόντους με 10/15 σουτ για τους «πρωτευουσιάνους». Επίσης ο Γιαν Βέσελι «έγραψε» 2 πόντους (1/1 σουτ) και 5 ριμπάουντ σε 24 λεπτά ως αναπληρωματικός, αφού ο Ράντι Ουίτμαν ξεκίνησε με τους Μπιλ, Τζον Ουόλ, Τρέβορ Αρίζα, Κέβιν Σεραφέν και Τρέβορ Μπούκερ, ενώ ο Αλ Χάρινγκτον επέστρεψε μετά από τραυματισμό στον τετρακέφαλο με 14 πόντους (5/9 σουτ) σε 17 λεπτά!

Στο μεταξύ, ο Πολ Πιρς έμεινε στα 1/6 σουτ, αλλά μάζεψε 10 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ στο πλαίσιο του 82-80 των Μπρούκλιν Νετς σε βάρος των Μπόστον Σέλτικς, ενώ με το πέρας του αγώνα οι Νεοϋορκέζοι αποδέσμευσαν τον Μάρκο Γιάριτς. Στο ματς, που έγινε στο «Barclays Center», ο «Truth» αντιμετώπισε για πρώτη φορά την προηγούμενη ομάδα του, αλλά χρειάστηκε τους 20 πόντους (8/15 σουτ) του Μπρουκ Λόπεζ και τους 14 του Αντράι Μπλάτσε, που πήρε τη θέση του Κέβιν Γκαρνέτ στη βασική πεντάδα του Τζέισον Κιντ, ώστε να αναδειχθεί νικητής. Επίσης, ο Κρις Τζόνσον ευστόχησε σε δύο βολές, 7.0 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, ώστε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα. Από την άλλη, ο Κόρτνεϊ Λι έφτασε στους 14 πόντους (4/13 σουτ), αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ του ματς, ενώ ο Τζεφ Γκριν είχε 12 πόντους (5/11 σουτ) σε 25 λεπτά και ο Τζόρνταν Κρόφορντ 10 πόντους (5/12 σουτ), 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ακόμα, ο μέχρι πρότινος κόουτς των «C’s», Ντοκ Ρίβερς, ξεκούρασε τον Μπλέικ Γκρίφιν, αλλά ο Κρις Πολ πέτυχε 24 πόντους (9/16 σουτ), μοίρασε 9 ασίστ και μάζεψε 5 ριμπάουντ στο 102-96 των Λος Άντζελες Κλίπερς σε βάρος των Φίνιξ Σανς στο «US Airways Center». Επίσης, οι Ουίλι Γκριν (6/13 σουτ) και Μπάιρον Μάλινς (5/8 σουτ) πρόσφεραν από 15 πόντους, ο Τζαμάλ Κρόφορντ 13 (4/14 σουτ) και ο Τζάρεντ Ντάντλεϊ 12 (5/7 σουτ), ενώ ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν είχε 11 πόντους (5/7 σουτ), 11 ριμπάουντ και 5 μπλοκ. Για τους «ήλιους», που δεν χρησιμοποίησαν τους Άλεξ Λεν, Μάλκολμ Λι και Ντιόντε Κρίστμας, ο Γκόραν Ντράγκιτς έφτασε στους 20 πόντους (8/12 σουτ) με 4/4 τρίποντα, ενώ ο Τσάνινγκ Φράι πήρε 17 λεπτά και πέτυχε 11 πόντους (4/8 σουτ).

Τέλος, οι ελλιπέστατοι Σάρλοτ Μπόμπκατς επιβλήθηκαν με 92-74 των Κλίβελαντ Καβαλίερς στο «Canton Civic Center» του Οχάιο χάρη σε 14 πόντους του Κέμπα Ουόλκερ, ενώ ο Μπίσμπακ Μπιγιόμπο παρέμεινε βασικός και σημείωσε 5 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 μπλοκ σε 28 λεπτά. Επίσης ο Κόντι Ζέλερ είχε 7 πόντους (3/6 σουτ ) και 9 ριμπάουντ σε 26 λεπτά ως αναπληρωματικός. Για τους «Καβς», ο Κάιρι Έρβινγκ, που υποστήριξε πριν το ματς ότι θα μοιράσει περισσότερες ασίστ φέτος, έφτασε στους 15 πόντους, όπως ο Σι Τζέι Μάιλς, ενώ ο Άντερσον Βαρεχάο πήρε ρεπό και ο Κένι Κάτζι (4 π., 2/4 σ., 13 λ.) χρειάστηκε τρία ράμματα πάνω από το δεξί μάτι.