Μέμφις Γκρίζλις: «Εξαφάνισαν» τους Κλίπερς (video)

Οι Μέμφις Γκρίζλις «έσβησαν» τους Λος Άντζελες Κλίπερς στο τέταρτο 12λεπτο και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2 μετά από 104-83 στο «FedEx Forum».

Για τέταρτο συνεχόμενη φορά, η ομάδα που είχε την υπεροχή στη ρακέτα, πήρε τη νίκη σε αγώνα της συγκεκριμένης σειράς του πρώτου γύρου των playoffs. Στο προκειμένη, οι «αρκούδες» επικράτησαν με 45-28 στη «μάχη» των ριμπάουντ, ενώ οι Μαρκ Γκασόλ και Ζακ Ράντολφ πρόσφεραν από 24 πόντους όντας βασικά μέλη της frontline του Λάιονελ Χόλινς. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Γκρίζλις διατήρησαν το προβάδισμα σε σχεδόν ολόκληρη την αναμέτρηση.

Πάντως, οι Κλίπερς μπήκαν μπροστά με 47-46 στο ημίχρονο, ενώ διαμόρφωσαν 58-56 και 60-58 στο τρίτο 12λεπτο έχοντας μπροστάρη τον Κρις Πολ, που πριν από το ματς υποσχέθηκε πως στο εξής θα είναι περισσότερο επιθετικός σε σχέση με το δεύτερο παιχνίδι. Ακολούθησε, όμως, κρίσιμο 8-2 υπέρ των Γκρίζλις, οι οποίοι επανέφεραν το πλεονέκτημά τους σε διψήφιο επίπεδο από τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου με τη συμβολή επιμέρους 19-5. Στη συνέχεια κράτησαν τους αντιπάλους χωρίς καλάθι για τέσσερα λεπτά και εκτόξευσαν τη διαφορά σε επίπεδο ασφαλείας.

Συνολικά ο Γκασόλ είχε 24 πόντους, 3 μπλοκ και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Ράντολφ 24 και 9, αντίστοιχα. Ακολούθησαν οι Μάικ Κόνλεϊ με 15 πόντους και 13 ασίστ, Ταϊσόν Πρινς με 15 πόντους, Κουίνσι Ποντέξτερ και Τόνι Άλεν με 10, Ντάρελ Άρθουρ με 4 και ο Τόνι Ρότεν με 2, ενώ ο Κένιον Ντούλινγκ αποκλείστηκε λόγω ενοχλήσεων στον λαιμό. Από την άλλη, οι Πολ και Μπλέικ Γκρίφιν ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους με 19 πόντους, ο Τζαμάλ Κρόφορντ με 9, ο Ματ Μπαρνς με 6, ο Λαμάρ Όντομ και ο Ράιαν Χόλινς με 5, ο Ρόνι Τουριάφ με 4, οι Ντε Αντρέ Τζόρνταν και Ουίλι Γκριν με 2, ενώ οι Τσόνσι Μπίλαπς και Καρόν Μπάτλερ δεν σκόραραν, αν και ήταν μέλη του αρχικού σχήματος του Βίνι Ντελ Νέγκρο.

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ
Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι