Νιου Γιορκ Νικς: «Έλιωσαν» τους Σέλτικς (videos)

Το προβάδισμα με 1-0 πήραν οι Νιου Γιορκ Νικς στη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs κόντρα στους Μπόστον Σέλτικς κερδίζοντας με 85-78 στο «Madison Square Garden».

Οι «κέλτες» δεν ήταν απλά κοντά στο σκορ στα τρία πρώτα 12λεπτα, αλλά διατήρησαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Είναι χαρακτηριστικό πως βρέθηκαν μπροστά με 53-49 στο ημίχρονο και με 70-63 εντός του τελευταίο λεπτού της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη, όμως, η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς κατέρρευσε πραγματοποιώντας πλειάδα «χαζών» λαθών και σημειώνοντας μόλις… 8 πόντους, όσους είχε από… μόνος του ο Καρμέλο Άντονι.

Ειδικότερα, ο «Μέλο» συμπλήρωσε 36 πόντους διαμορφώνοντας το 83-76, 1:21 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης, με τρίποντο-θάνατος. Συνολικά είχε 13/29 σουτ, ενώ τελείωσε το πρώτο μισό της αναμέτρησης με 6/15. Ακολούθησε ο Τζέι Αρ Σμιθ με 15 πόντους και 7/19 σουτ, ο Ρέιμοντ Φέλτον με 13 πόντους και ο Κένιον Μάρτιν με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Τζέισον Κιντ πρόσφερε 8 πόντους. Στους 3 περιορίστηκε ο Ιμάν Σουμπέρτ, ενώ ο Τάισον Τσάντλερ και Κρις Κόπλαντ δεν σκόραραν, αν  και ήταν μέλη της βασικής πεντάδας του Μάικ Ουόντσον. Ακόμα, ο Μάρκους Κάμπι δεν χρησιμοποιήθηκε, αν και ήταν διαθέσιμος, σε αντίθεση με τον Πάμπλο Πριτζιόνι, που αποκλείστηκε.

Από την άλλη, ο Τζεφ Γκριν «έγραψε» 26 πόντους, ο Πολ Πιρς 21 και ο Έιβερι Μπράντλεϊ 15, ενώ ο Κέβιν Γκαρνέτ περιορίστηκε στους 8 πόντους με 4/12 σουτ, αλλά συγκέντρωσε 9 ριμπάουντ. Δέκα «σκουπίδια» μάζεψε ο Μπράντον Μπας, που πέτυχε 4 πόντους, όπως και ο Κόρντεϊ Λι. Επίσης, ο Τζέισον Τέρι επέστρεψε στη δράση μετά από απουσία δύο αγώνων, αλλά δεν σκόραρε (0/5 σουτ) σε 19:59, ενώ ο Σάβλικ Ράντολφ, που αποχώρησε από το τελευταίο ματς της regular season με ενοχλήσεις στη μέση, δεν χρησιμοποιήθηκε. Τέλος αναφέρουμε πως οι Γκριν και Γκαρνέτ εκμαίευσαν τεχνική ποινή σε βάρος των Τσάντλερ και Άντονι κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όταν το αρχικό πλάνο του Ρίβερς φάνηκε να οδηγεί τους εκπρόσωπους της Μασαχουσέτης στο break.