Γιούτα Τζαζ: Πέρασαν από «Barclays Center» (videos)

Οι Μπρούκλιν Νετς «έχτισαν» διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τέλος κυνήγησαν το σκορ και ηττήθηκαν με 92-90 από τους Γιούτα Τζαζ στο «Barclays Center».

Στο δεύτερο 12λεπτο πέτυχαν σερί 12-0 και οι Νετς προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 57-44! Στο τρίτο 12λεπτο, όμως, οι εκπρόσωποι του Σολτ Λέικ Σίτι γύρισαν το παιχνίδι ανάποδα με επιμέρους σκορ 26-17. Μάλιστα παρέμειναν μπροστά στα τελευταία 5:41, μετά από το τρίποντο του Μο Ουίλιαμς, που διαμόρφωσε το 82-80. Απαιτήθηκε, πάντως, άστοχο τρίποντο του αμαρκάριστου Τζέραλντ Ουάλας και αποτυχημένη προσπάθεια του Ρέτζι Έβανς στα τελευταία δευτερόλεπτα, ώστε να ανέβουν οι Τζαζ στο 14-12 και να υποχωρήσουν οι Νεοϋορκέζοι σε 13-11.

Συνολικά ο Μο Ουίλιαμς πέτυχε 19 πόντους με 6/17 σουτ, ενώ ο Αλ Τζέφερσον πρόσφερε 16, ο Ντέρικ Φέιβορς 13, ο Πολ Πίλσαπ 12 και ο Μάρβιν Ουίλιαμς 11. Για τους Νετς, ο Τζο Τζόνσον συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις με 21 πόντους, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετός. Μόλις 5/12 σουτ και 14 πόντους είχε ο Ντερόν Ουίλιαμς, ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ έμεινε στο παρκέ 30 λεπτά επιβεβαιώνοντας προγενέστερες ενδείξεις περί εκτενέστερης συμμετοχής και πέτυχε 16 πόντους. Οκτώ πόντους και 11 ριμπάουντ κατέγραψε ο Κρις Χάμρφις επιστρέφοντας στην πεντάδα του Έιβερι Τζόνσον, ενώ οι Τζέρι Στακχάουζ και Τζος Τσίλντρες αποκλείστηκαν εξαιτίας τραυματισμών.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!