Μπρούκλιν Νετς: Σωτήρας ο Τζο Τζόνσον (videos)

Με καλάθι του Τζο Τζόνσον σε νεκρό χρόνο, οι Μπρούκλιν Νετς κέρδισαν με 107-105 τους Ντιτρόιτ Πίστονς στη δεύτερη παράταση (100-100 α’ παρ., 90-90 κ.α.).

Τα «πιστόνια» ήταν μπροστά με 6 πόντους, 1:30 πριν από τη λήξη του 48λεπτου στο «Barclays Center» και με 2 πόντους, 41 δεύτερα πριν από το τέλος του πρώτου έξτρα πεντάλεπτου. Σε αμφότερες τις περιπτώσεις αστόχησαν σε σουτ νίκης, αλλά ο Τζόνσον ισοφάρισε σε 90-90, δεκαοκτώ δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της πρώτης παράτασης και στη δεύτερη έξτρα περίοδο πέτυχε το νικητήριο σουτ υπό την ασφυκτική πίεση του Ταϊσόν Πρινς (12 πόντους, 10 ριμπάουντ)!

Συνολικά ο 31χρονος γκαρντ/φόργουορντ είχε 28 πόντους με 10/15 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Από 10 ριμπάουντ μάζεψαν οι Τζέραλντ Ουάλας και Ρέτζι Έβανς, αλλά ο πρώτος πέτυχε 25 πόντους και διαμόρφωσε το 103-100 στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης παράτασης. Στους 17 πόντους έφτασε ο Ντερόν Ουίλιαμς στους 16 ο Αντράι Μπλάτσε, ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ σημείωσε 9 επιστρέφοντας στα παρκέ μετά από απουσία επτά παιχνιδιών λόγω ενοχλήσεων στο δεξί πόδι. Αντίθετα ο Τζέρι Στακχάουζ αποκλείστηκε εξαιτίας τραυματισμού στο δεξί γόνατο, που κληρονόμησε από το νικητήριο σουτ του Τζέισον Κιντ στην αναμέτρηση με τους Νιου Γιορκ Νικς.

Για τους Πίστονς, ο Μπράντον Νάιτ πέτυχε 22 πόντους, ο Ρόντνι Στάκι 19 και ο Γκρεγκ Μονρό 17, αλλά δεν μπόρεσαν να χαρίσουν τη νίκη στον πρώην προπονητή των Νετς, Λόρενς Φρανκ. Μοιραία οι Πίστονς υποχώρησαν στο 7-18 και επέτρεψαν στους Νεοϋορκέζους να ανέβουν στο 13-9.

Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ακόμα δεν μπορώ να τρέξω! Θα μου πάρει καιρό στο επίπεδο που θέλω»